U nedjelji u kojoj se odlučuje kako će ubuduće biti uređeno tržište duhanskih i nikotinskih proizvoda u SAD, održan je Global Nicotin Tobacco Forum, te ne čudi što je tema koja je privukla najviše pažnje bila upravo ona koja se odnosi na dobijanje dozvola od Američke agencije za hranu i lijekove (FDA).
Ovog mjeseca istekao je rok koji je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) dala svim proizvođačima elektronskih uređaja na bazi nikotinskih tečnosti ili duhanskih proizvoda, za podnošenje zahtjeva za komercijalizaciju svog uređaja (Pre Market Tobacco Authorization – PMTA). Ipak, cijeli jedan panel bio je posvećen još jednoj vrsti odluke koju ova agencija donosi, a koja bi trebala da bude korak poslije za sve odgovorne proizvođale. To je MRTP odluka (Modifed Risk Tobacco Product), a FDA je donijela odluku da se jedan proizvod kompanije Philip Morris, koji je prisutan i na našem tržištu, sistem za zagrijavanje duhana IQOS, može svrstati u ovu kategoriju.
“Modificirani duhanski proizvodi jesu relativno mladi u odnosu na druge proizvode, i zaista treba vremena da regulatorni okvir prizna samo postojanje takvih proizvoda i odredi se prema njima”, izjavila je na početku panela, Robyn Gougelet, direktorica za zdravstvenu politiku i regulative pri Pinney Associates.
Učesnici panela nove alternativne proizvode opisuju kao proizvode koji griju, a ne sagorijevaju duhan, što cigareta inače čini. Istovremeno, ističu, ne radi se samo o prednosti po javno zdravlje u SAD, već i širom svijeta, zapravo svuda gdje postoje odrasli pušači.
“Trenutno u SAD ima oko 40 miliona pušača, pa je komunikacija prema toj grupi od ogromne važnosti. Jer ne samo da sada imaju pristup boljoj alternativi već i jasne informacije”, izjavila je Moira Gilchrist, potpredsjednica kompanije Philip Morris za naučnu i javnu komunikaciju.
Objašnjavajući kakva je to dozvola koja klasifikuje određeni proizvod modificiranim duhanskim proizvodom, Gougelet je rekla da je to specifičan proces, a odluka koja se donosi, odnosi se na oglašavanje određene karakteristike proizvoda. Također, ova odluka se odnosi na pojedinačan proizvod, ne na čitavu grupu proizvoda. Ova odluka se može u svakom trenutku povući, te u sebi sadrži obavezne elemente zahtjeva za nadzor nakon stavljanja na tržište ovakvih proizvoda.
“Preobilikovala se industrija i kompanije. Nekada smo bili dio brzog sektora široke potrošnje koji je bio povezan i sa zanatskom izradom. Ovo je daleko od brzog. Naravno, činjenica je da imamo određene rokove, ali potrebno je dva puta više vremena. Tu su istraživanja, ispitivanja, sastanci…. godine učenja, i tek onda dolazi odluka poput ove od FDA”, rekao je Tryggve Ljung, potpredsednik odjela za nauku pri švedskom MATCH-u, dodajući da misli da je ovo prvi puta da interesi na poboljšanju javnog zdravlja i poslovni ekumen idu ruku pod ruku, što donosi koristi za sve.
Dio odluke FDA koja se odnosi na konstantni marketinški nadzor nad ovim proizvodom je pozdravljen od strane industrije, jer predstavlja poticaj samoj industrijij da konstantno vrši nadzor nad svakim segmentom tržišnog plasmana, i omogućava brže reagiranje u slučaju uočenih diskrepancija.
“Ove sve promjene su uzbudljive, tjeraju nas da brže idemo naprijed. Ali isto tako, one nas navode na veći oprez. Na svijetu postoji milijarda ljudi koji svaki dan zapale cigaretu i koji udišu duhanski dim. Možemo li krenuti naprijed, možemo li krenuti naprijed brzo, ali pažljivo, sa odgovarajućim zaštitnim mehanizmima, odgovorajućim nadzorom, velikim udjelom nauke i – što je veoma važno – privatno javnim partnerstvom”, zapitala se Gilchrist.
Iskustvo Sjedinjenih Država može da ukaže da je za regulaciju alternativa pušenju i jasno razlikovanje od cigareta neophodno usredsrediti se na timski rad duhanskih kompanija, vlada i javnih zdravstvenih organizacija. Privatno-javno partnerstvo po pitanju tržišnog nadzora, koje osigurava da prozvodi dođu samo do onih osoba kojima su namijenjeni, treba biti ultimativni cilj.
Na pitanje kada i da li se može očekivati da druge zemlje slijede ovu praksu, Gilchrist je istakla da je primjetno da raste konsenzus oko novih proizvoda, poput elektronskih cigareta. “Vidimo sve veći konsenzus oko proizvoda iz kategorije bezdimnih. Na primer, osim SAD, u Ujedinjenom Kraljevstvu imamo isti regulatorni pristup koji priznaje da nisu svi duhanski proizvodi isti. Pomak je primjetan i u Grčkoj, Novom Zelandu.. Nadam se da će još mnogo zemalja poći sličnim putem koji jeste težak, ali koji pomaže da svi pušači mogu pristupiti tim proizvodima i informacijama”, zaključila je Gilchrist.
Ipak njena poruka pušačima je nepromijenjena, a to je da je najbolja odluka koju pušači mogu da donesu, da se potpuno odreknu nikotina i duhanskih proizvoda.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad