Prijedlog Bećirovića o srpskom jeziku i ćirilici nije prošao na Domu naroda

Vijesti 27. apr 202111:33 2 komentara
PS BiH

Delegat Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Bećirović na današnjoj sjednici ovog doma predložio je tačku dnevnog reda, a to je razmatranje i usvajanje zaključaka Doma naroda Parlamentarne skupštine o uspostavljanju ustavne ravnopravnosti srpskog naroda, srpskog i bosanskog jezika i ćirilićnog pisma u ustavima kantona u FBiH gdje to do sada nije propisano.

“Na prošloj sjednici Doma, javno sam upozio da niko u BiH nema pravo da krši Ustav i zakone BiH. Kad god budu ugroženi Ustav i zakoni BiH, neću se libiti da javno govorim o tome i upozoravam javnost. Važno je da svi djelujemo na dva kolosjeka, zaštite državnosti BiH i zaštite ljudskih prava, svako čovjeka naše zemlje”, naveo je Bećirović.

Kako je naveo, pripremio je i konkretne zaključke koje treba usvojiti ako ova tačka uđe u dnevni red.

“Stoji da se mromo boriti za ravnopravnost svih ljudi. Ravnopravnost srpskog naroda sa drugim narodima u tim kantonima, sprski jezik kao službeni i ustavom priznat jezik, bosanski jezik i ćirilićno pismo kao službeno i ustavnom priznato pismo. Predlažem konkretnu tačku dnevnog reda, da pošaljemo jednu pozitivnu poruku cijeloj BiH. Vrlo je važno kakvu će poruku poslati Dom naroda”, poruka je Bećirovića.

Međutim, nakon pauze i glasanja, nije bilo opće većine tako da inicijativa Bećirovića nije prošla.

Izmjene Zakona o strancima jedan je zakona koji bi delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine trebali razmatrati na sjednici zakazanoj za danas.

Te izmjene ranije je usvojio Predstavnički dom, a kako stoji u obrazloženju, njih je potrebno uraditi budući da je migrantska kriza ogroman humanitarni, ali i sigurnosni izazov za sve zemlje pogođene tim problemom. Stoga izmjene imaju za cilj da se postigne efekat odvraćanja migranata od činjenja krivičnih djela i prekršaja s obilježjima nasilja i kršenja javnog reda i mira za vrijeme njihovog boravka u BiH.

Primjenom tog zakona trebala bi se olakšati deportacija i ubrzati procedure protjerivanja onih migranata koji čine krivična djela i teške prekršaje na teritoriji BiH i na taj način poslati jasna poruka da se takvo ponašanje neće tolerirati. Pred delegatima su i izmjene Izbornog zakona koje je, također, ranije usvojio Predstavnički dom, a kojima bi se trebao urediti institut mirovanja parlamentarnog mandata što je pravo poslanika da, pod određenim okolnostima, stavi mandat u mirovanje. Kako je obrazloženo, zabrinjavajuća je praksa neformiranja vlasti nakon izbora pri čemu brojne osobe u izvršnoj vlasti paralelno obavljaju dužnosti predstavnika u zakonodavnoj vlasti. Delegati bi trebali razmatrati i dopune Zakona o plaćama i naknadama te Zakona o radu koji predviđaju ukidanje prava na naknadu po osnovu jubilarne nagrade za izabrane i imenovane zvaničnike u bh. institucijama.

I izmjene Zakona o javnim nabavkama koje predlaže Vijeće ministara BiH, a jedan su od 14 prioriteta postavljenih pred BiH od Evropske komisije za dobijanje kandidatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu, bit će razmatran na sjednici. Također, od pet i po godina primjene Zakona o javnim nabavkama, kao i analizom efekata primjene, uočeni su određeni problemi te se izmjene odnose i na otklanjanje tih problema, ali i pojednostavljivanja postupaka javnih nabavki.

Nekoliko delegatskih inicijativa također je na dnevnom redu sjednice, a jedna od njih podrazumijeva uspostavljanje socijalnog dijaloga sa sindikatima i potpisivanje kolektivnog ugovora. Jedna delegatska inicijativa odnosi se na formiranje Interresorne radne grupe za izmjene Izbornog zakona u skladu s presudama Ustavnog suda, a istovremeno pred delegatima je i Prijedlog zaključka o formiranju Interresorne radne grupe za pripremu izmjena istog zakona koje predlaže Zajednički kolegij oba doma.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare