Zaštitne maske i dalje izazivaju kontroverze u javnosti. Preporuka američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) u početku je bila da maske nose samo bolesne osobe. Ista preporuka na samom početku epidemije koronavirusa vrijedila je i u Hrvatskoj.
Međutim, znanost svakim danom barata sa sve više informacija o koronavirusu, istraživanja su sve brojnija, a mnoge studije dokazuju kako i asimptomatske osobe mogu širiti zarazu. I upravo bi zbog toga, zbog prevencije, maske trebali nositi svi kako bi se spiječilo širenje kapljica među populacijom.
Kako možete sami napraviti učinkovitu masku za lice?
“Što više slojeva, to bolje”, poručuje Raina MacIntyre, stručnjakinja za zarazne bolesti sa sveučilišta New South Wales, koja je proučavala efikasnost zaštitnih maski.
U nedavno provedenoj studiji, MacIntyre i kolege preporučuju najmanje tri sloja tkanine. Bilo koji pokrivač za lice bolji je od nikakvog. Ako imate samo zavoj ili majicu, nosite to.
Vanjski sloj zaštitne maske trebao bi biti od vodootporne tkanine, poput poliestera, kako kaplice ne bi prodrle kroz tkaninu, dok oni uz vaše lice mogu biti pamučni.
“Postoji jednostavan način za testiranje bilo koje tkanine. Na komad tkanine stavite kapljicu vode i vidite što se dogodi. Ako tkanina upije vodu, nije dovoljno učinkovita”, objašnjava MacIntyre.
Ben Abbott, profesor znanosti o okolišu sa sveučilišta Brigham Young u Utahu naglasio je kako jednako bitno pokriti maskom i nos.
“Kapljice se formiraju kada izdišete kroz nos kao i kad izdišete kroz usta”, kaže Abbott.
Jesu li medicinske maske bolje?
N95 maske s ugrađenim respiratorima nose liječnici koji brinu o zaraznim pacijentima. Takve maske učinkovitije su od platnenih jer bolje sprečavaju prolazak virusnih čestica. Ipak, građani se mole da ih ne kupuju kako bi takve zaštitne opreme bilo dovoljno za medicinsko sooblje.
Platnene maske pružaju određenu zaštitu, a što je više slojeva, maska je učinkovitija. Studije potvrđuju kako su takve maske, s više slojeva, jednako učinkovite kao i medicinske u sprječavanju raspršenja zaraznih čestica kada osoba priča, kašlje ili kiše.
“Moja maska štiti vas, a vaša maska štiti mene”, kaže Abbott.
Kada bi svi nosili platnene maske u javnosti, manje bi virusa cirkuliralo među populacijom.
Treba li vam filter?
Filter koji se može ugraditi u masku pružio bi dodatnu zaštitu, ali MacIntyre ističe kako to nije potrebno sve dok imate višeslojnu masku i fizički se distancirate od drugih.
Prema nedavnom istraživanju, nekoliko slojeva maramice ili papirnatog ručnika moglo bi čak dodati malo dodatne filtracije.
Kada treba nositi masku?
Koronavirus se prenosi kapljično i putem zrakom, a dosad je utvrđeno da je rizik za prijenos virusa znatno veći u zatvorenim prostorijama, budući da se virusne čestice bolje raspršuju na svježem zraku.
To znači da biste zaštitnu masku trebali nositi svaki put kada izađete među ljude, osobito tamo gdje nije moguće održavati fizičku distancu.
Treba li nositi masku prilikom vježbanja?
Ako vježbate u zatvorenom prostoru, svakako biste trebali imati masku, kaže Abbott.
S druge strane, ako ste vani i sami, slobodno skinete masku. Malo je vjerojatno da ćete se zaraziti ako protrčite pored nekoga, dodaje Abbott, piše Time.
Treba li nositi masku kod kuće?
Realno, mnogi ljudi neće nositi masku kada su doma. Međutim, ako živite s nekim tko spada u rizičnu skupinu ili radi u, primjerice, bolnici, ne bi bilo loše razmisliti o nošenju maske, kaće MacIntyre.
Kako prati masku?
Platnene maske možete bacati u perilicu rublja s običnom odjećom, samo pripazite da odjeću perete na visokoj temperaturi.
Masku je potrebno prati nakon svakog korištenja, stoga se preporučuje da imate barem dvije maske kako bi jedna uvijek bila čista
Postoje li opravdani medicinski razlozi za nenošenje maski?
Za većinu populacije, nošenje platnene maske je sigurno. Najgore nuspojave koje možete imati su nelagoda, akne i “lažan osjećaj sigurnosti”, zbog kojeg biste mogli zanemariti važnost fizičke distance, objašnjava Abbott.
Maske mogu izazvati probleme s disanjem kod osoba koje i inače imaju takve probleme, poput astme. Zbog toga bi se trebalo potražiti alternativno rješenje kako bi minimizirali vrijeme koje provedu ne noseći masku.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad