Svaka osoba različito reagira na koronavirus - kod nekih se uopće ne pojave simptomi, neki imaju blago do umjereno oboljenje, a neke teško pogodi i trebaju respirator. No, niz čimbenika može odrediti kako će vaše tijelo reagirati na virus i hoće li covid-19 uzrokovati komplikacije. Evo koji su glavni takvi čimbenici.
1. Dob
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da je oko 95 posto ljudi koju su preminuli od covida-19 bilo starije od 60 godina. Kako se povećava dob tako se povećava i rizik od razvijanja komplikacija i smrtnog ishoda. Kako osoba stari, tako slabi mogućnost tijela da se bori s virusom.
2. Lokacija
Mjesto stanovanja također igra ulogu. Primjerice, kada je počeo rasti broj novih slučajeva u New Yorku, brojni su odlazili u druga mjesta gdje su imali neki drugi stambeni objekt, šo je dovelo do širenja virusa i u tim drugim mjestima.
3. Pretilost
Pretilost je jedan od čimbenika koji utječe na težinu oboljenja od covida-19. Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) navode da je svaka osoba čije je indeks tjelesne mase viši od 40 pretila.
4. Dijabetes
Iako osobe koje imaju dijabetes nisu izložene pojačanom riziku od zaraze koronavirusom, one upravo zbog šećerne bolesti mogu doživjeti ozbiljne komplikacije od covida. Jedna od posebno opasnih komplikacija s kojom se dijabetičari mogu suočiti je veći rizik od dijabetičke ketoacidoze, što može rezultirati komom ili čak smrću.
5. Visok krvni tlak i hipertenzija
Ako osoba ima krvni tlak iznad 130/80, mogu se razviti komplikacije ako oboli od covida-19. Prema jednoj studiji, 5,6 posto osoba koje su preminule u Kini, a koje su bile zaražene imale su i visok krvni pritisak.
6. Srčana oboljenja
Iako koronavirus prvenstveno napada pluća, ova bolest također može kompromitirati i srce, navodi Orly Vardeny, izvanredna profesorica medicine. Osim toga, ako se masno tkivo nakuplja oko srčanih arterija, utjecaj virusa može biti daleko ozbiljniji te može uzrokovati srčani udar ili zatajenje srca.
7. Kronična bolest pluća
Zbog načina na koji virus napada tijelo, osobe s plućnim problemima, poput astme, emfizema i kronične opstruktivne plućne bolesti (HOBP), mogu se suočiti s ozbiljnim komplikacijama – uključujući upalu pluća i višak tekućine u plućima. Uz to, i pušači su izloženi većem riziku kada je riječ od covida-19, navodi WHO.
8. Rak
Pacijenti koji boluju od raka izloženi su većem riziku od teških komplikacija zbog koronavirusa jer im je ugrožen imunološki sustav. Osobe koje idu na kemoterapiju ili im je transplantirana koštana srž trebaju biti posebno oprezne, navodi BestLife.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad