Oglas

Američka sonda nadlijetala do sada najudaljenije nebesko tijelo

author
Beta
01. jan. 2019. 14:58
>
15:33
000_Was2434021
HO / NASA / AFP | HO / NASA / AFP

Sonda "New Horizons" američke svemirske agencija NASA nadlijetala je danas do sada najudaljenije nebesko tijelo koje je čovjek otkrio, izjavio je naučni direktor misije Alan Stern.

Oglas

"Do sada nijedna svemirska letjelica nije došla do toliko udaljenog nebeskog tijela", rekao je Stern u laboratoriji John Hopkins gdje je u 5.30 po lokalnom vremenu sonda krenula u nadlijetanje tog tijela.

Sonda se nalazi oko 6,4 milijardi kilometara od Zemlje. Naučnici se nadaju da će sonda omogućiti bolje razumijevanje sunčevog sistema.

Američka sonda treba da uradi oko 900 fotografija tokom nadlijetanja nebeskog tijela na daljini od blizu 3.500 kilometara.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama