Gosti Novog dana bili su Nemanja Jovičić iz Asocijacije studenata Fakulteta zdravstvenih studija, Amar Kolašinac, predstavnik Studentske asocijacije Farmaceutskog fakulteta, i Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, a govorili su o problemima studenata koji su pokrenuli online protest zbog nemogućnosti održavanja praktične nastave.
Jovičić je za N1 rekao kako su se studenti odlučili da putem online protesta iskažu svoje nezadovoljstvo, i tako poštujući sve mjere zbog pandemije korona virusa, zbog nemogućnosti održavanje praktične nastave u sklopu KCUS-a i Medicinskog fakulteta. Također, traže smanjenje školarina i prelazak studenata koji su najbolji na finansiranje na budžet.
“Studentska populacija je osnov i okosnica našeg društva i smatramo da rješavanje ovih problema rješava mnogo toga i apelujemo da se što prije ovi problemi riješe kako bi studenti uspjeli da prosperiraju i da bi naše visoko obrazovanje bilo što bolje“, poručio je Jovičić u Novom danu.
Odgovarajući na pitanje da li navodi studenata kako će se online protesti pretvoriti u proteste sarajevskih ulica te da li je to neodgovorno s obzirom na trenutnu situaciju u vezi sa korona virusom, Kolašinac je rekao kako su se odlučili na online protest kako bi zaštitili svoje i zdravlje svojih najbližih, ali da s obzirom na to da još uvijek nemaju konkretna rješenja na njihove zahtjeve, preostaje im izlazak na ulice.
“Naši studenti su izuzetno prepadnuti jer nastave nema. To je problem koji se događa drugu akademsku godinu zaredom i poručujemo da se to riješi što prije. U ovoj situaciji je neodgovorno to što nemamo nastave i što određeni studenti neće imati mogućnosti da plate svoje školovanje“, kazao je Kolašinac.
Rektor Univerziteta u Sarajevu poručio je gostujući na N1 kako je apsolutno kao rektor opredijeljen da podrži sve zahtjeve studenata koji je u skladu sa Statutom.
“Kao rektor moram imati poseban senzibiltet za populaciju studenata u Univerzitetu u Sarajevu jer smo svi mi u funkciji studenata, ali se ne ponašaju svi profesori tako. Ovo što traže studenti je minimum koji im se mora udovoljiti, a kad će se to dogoditi – danas ili sutra – zavisi od zvaničnika u Kantonu Sarajevo koji trebaju da sagledaju ovu situaciju vrlo ozbiljno jer se to nije dogodilo prošle godine kada bivša ministrica nije bila na strani studenata. Studentski zahtjevi su potpuno regularni i uobičajeni i ovim putem apeliram na zaposlenike Medicinskog fakulteta i KCUS-a koji su svoje nastavničke izbore dobili na Univerzitetu u Sarajevu da odgovore zadatku koji je društvo pred njih postavilo kad smo im dodijelili zvanje nastavnika. Nastavnik mora da se posveti radu sa studentima da bi bio nastavnik“, naglasio je Škrijelj.
“Mi smo svjesni da niko ne može biti stručnjak ako nema kliničku nastavu”, naveo je Kolašinac.
“Studenti su zabrinuti, sami se snalaze onako kako oni znaju, ali bez praktične nastave, pristupa pacijentima, mislimo da kompetencije tih zdravstvenih radnika će znanto biti oštećene. S te strane smatramo da je najbitnija karika u stvaranjuu stručnjaka medicinskih profesija i apelujemo da što prije se pokrene nastava kako bi radili na kvaliteti a ne na mogućnosti održavanja“, dodao je Kolašinac.
Rektor Škrijelj je naglasio kako bi praksa studenata na klinikama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu morala biti paralelna sa izvođenjem teorijske nastave.
“Od početka 2020. naša stvarnost jeste da studenti od marta nisu mogli pohađati nastavu na klinikama. Zato smo produžavali rokove kako bi se nastava nadoknadila, ali mislim da bi se u ovom času, kada imamo jedno vanredno stanje, kada imamo pandemiju izazvanu korona virusom, studenti fakulteta zdravstvenih studija trebali mnogo više uključiti u praktičnu pomoć svojim starijim kolegama pružajući tako pomoć u našim klinikama jer to je istovremeno prilika da se obavi praksa i učini ozbiljna pomoć našem zdravstvu, jer kao što vidimo da sad već imamo problem sa brojem zdravstvenih radnika. Prije tri decenije u našim zdravstvenim ustanovama svi koji su bili studenti Medicinskog fakulteta, Stomatološkog i Fakulteta zdravstvenih studija davali su ozbiljan doprinos u spašavanju života u Bosni i Hercegovini“, potcrtao je Škrijelj.
“Mislim da ovu sada priliku ne treba koristiti da studenti nemaju praksu, već da imaju, jer naši studenti su nezamjenjivi članovi medicinske struke. To su budući ljekari, medicinski radnici i ne treba ovu priliku propustiti da u ovim posebno delikatnim vremenima savladaju svoju praksu, obave časove, a daju svoj doprinos poboljšanju njege pacijenata i pomoć medicinskom osoblju koje nadčovječanskim naporima vodi bitku za život svakog pacijenta čiji broj se svaki dan povećava. Apeliram na profesore da otvore vrata našim studentima za praktičnu nastavu vodeći računa o propisima i ovog časa ne treba zloupotrebljavati pandemiju kako studenti ne trebaju imati nastavu“, dodao je za N1 rektor Univerziteta u Sarajevu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad