Centralnim ulicama Beograda, do zgrade Ministarstva prosvjete, oko dvije hiljada studenata beogradskog Univerziteta, održalo je protestnu šetnju, kako bi iskazali nezadovoljstvo uslovima studiranja i tražili ispunjenje svojih zahtjeva. Delegacija Ministarstva sastala se sa predstavnicima studenata, ali do dogovora nije došlo.
Studenti su predali svoju listu zahtjeva, koju sačinjavaju tri kratkoročna i dva dugoročna. Kada su u pitanju kratkoročni zahtjevi, studenti traže da ostane šest ispitnih rokova, da generacija 2010/2011. i 2011/2012. ima produženu godinu studiranja te da prva generacija Bolonjaca 2006. godine ne gubi status studenta, već da mogu da završe svoje fakultete.
Kao dugoročne zahtjeve, studenti su naveli i potrebu za utvrđivanjem novog zakona o visokom obrazovanju, u koje će aktivno biti uključeni studenti i povećanje ulaganja u visoko obrazovanje jer je trenutna situaciju ta da se domovi već nekoliko godina ne prave u Srbiji, kvalitet nastave je sve lošiji, a studentski program sve zastarjeliji.
Obraćajući se svojim kolegama i koleginicama ispred zgrade Ministarstva prosvjete, predsjednik studentske konferencije Univerziteta Srbije Danilo Jeremić je rekao da su jučer protesti održani u Nišu i Kragujevcu, da danas, osim u Beogradu, protestuju i u Novom Sadu i Kosovskoj Mitrovici, a da će im se sutra i studenti u Novom Pazaru pridružiti na isti način.
“Ono što želim da vas obavijestim jeste da su svi studenti Srbije ujedinjeni u ovom trenutku i da Ministarstvo prosvjete svojim neistinama i lažnim informacijama, kako smo se mi složili sa zakonom, žele da razjedine studente“, rekao je Jeremić.
Danilo Jeremić je naveo da je plan, koji je dogovoren sredinom septembra, za ubuduće takav da svi studenti protestuju u svojim gradovima, ne odustaju do ispunjenja svojih zahtjeva, te da ukoliko se to ne desi, da će održati veliki protest u ponedjeljak, u Beogradu, na kojem će učestvovati studenti iz cijele Srbije.
“Mi nećemo odustati od svojih zahtjeva zato što su prekinuli tradiciju koja je postojala unazad nekoliko godina, a to je da ne može zakon o visokom obrazovanju da se donosi, a da se ne pita 240 hiljada studenata Srbije“, istakao je Jeremić.
Nakon toga, Jeremić je otišao na sastanak sa delegacijom Ministarstva prosvjete, ali ni nakon sastanka do dogovora nije došlo.
“Ono što je zaključak jeste da smo mi ostali pri svojim stavovima, a Ministarstvo prosvjete pri svojim. Ministarstvo je ostalo na svojem stanovištu da predložene izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju vode ka kvalitetu nastave. Mi mislimo da ovakav zakon koji je donijet, koji se svake godine mijenja, apsolutno ne obećava kvalitet nastave“, rekao je Jeremić nakon sastanka.
Pomoćnica ministra prosvjete Zorana Lužanin, nakon sastanka istakla je da do dogovora oko zahtjeva nije došlo, ali da su se oko mnogo čega složili.
“Složili smo se da treba popraviti kvalitet visokog obrazovanja, da treba zajedno da radimo. Ministarstvo ostaje pri tome da su sve ove izmjene usmjerene ka tome da se barem malo poprave kvaliteti“, rekla je Lužanin i dodala:
“Ono što će Ministarstvo prosvjete sigurno raditi dalje jeste da sve svoje odluke donosi isključivo na osnovu podataka koji postoje. Nijednog trenutka, na ovom sastanku, nije bilo pravih podataka, ni argumentacije od strane studenata za zahtjeve koje su imali.“