"Sve tri opštine da se pripoje Kosovu, a ne samo Preševo"

Regija 24. aug 201818:19 > 20:23
N1

O korekciji granica sve se više priča i u Beogradu i Prištini. Spekulacije oko razmjene teritorija kao načina za rješenje pitanja Kosova, pokrenule su i zahtjeve Albanaca sa juga Srbije da se opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa pripoje Kosovu. Zato je ta tema bila dominantna i pred početak sjednice Koordinacionog tijela za jug Srbije.

Sastanak predsjedništva kooridnacionog tijela za Preševo Bujanovac i Medveđu održan je u krnjem sastavu – predsjednik opštine Preševo zbog, kako je objašnjeno, obaveza u Tirani, gdje se, kako je saopšteno u četvrtak, razgovaralo o pravima Albanaca na jugu Srbije, nije došao u Beograd. Oni koji jesu, u zavisnosti od toga ko čini većinu stanovništva, imaju različite poglede na budućnost ovih opština u kontekstu pregovora o Kosovu.

Za predsjednika opštine Bujanovac Šaipa Kamberija prihvatljivo je, kako je rekao, samo pripajanje sve tri opštine s juga Kosovu. “Jedna od alternativa koja se pominje jeste i pitanje pripajanja tih opština. Naš stav je da Preševsku dolina treba sagledati u cijelosti. Nema parcijalnog rješenja. Nema opcije po kojoj bi samo Preševo pripalo Kosovu, a ne i druge opštine”, poručio je on.

Predsjednik opštine Medveđa Nebojša Arsić uvjeren je da građani te opštine nikada ne bi podržali takvo rješenje. “Ponavljam, mi u Medveđi nikada nismo imali takve inicijative. S obzirom da svi zajednički učestvujemo svakodnevno. A mislim da do toga neće doći”, naveo je Arsić.

I problemi Albanaca na jugu Srbije i pitanje da li o tome treba da se raspravlja u Briselu ili unutar Srbije, podijelilo je učesnike sastanka. 

“Ako najviši rukovodioci ove države stvaraju bauk od nečega što ne postoji, da će Albanci zauzeti Vranje, onda je to jasna slika da ova država ne želi te građane“, kazao je Kamberi.

Predsjednik Koordinacionog tijela Zoran Stanković nije saglasan sa ojcenom da se za tri opštine na jugu ništa nije uradilo. “Pa, recimo to porodilište u Preševu koje je najsavremenije na jugu Srbije je izgrađeno i obnovljeno poslije 25 godina”, podsjetio je on.

Kamberi je uzvratio da se integracija jedne manjine u državi “ne mjeri izgradnjom porodilišta, već uopšte brojem, statistikama zaposlenih u toj konkretnoj instituciji”.

Stanković se stoga osvrnuo i na etničku strukturu zaposlenih u porodilištu. “Vanredno je odobreno od Ministarstva zdravlja prijem 10 medicinskih sestara, odnosno babica. Koliko je primljeno? Devet Albanki i jedna Srpkinja”, rekao je Stanković.

A predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanja novinara, rekao je da nema strahove od kandidovanja tema i želja za dijalog u Briselu.

“Da sačekamo rezultate, pa da vidimo ko je šta dobio, a šta izgubio. U eventualnom sporazumu sa Albancima, moramo da znamo da smo svi pomalo izgubili”, rekao je Vučić. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.