Paljenjem svijeća građani od Dunava do Prevlake prisjećaju se žrtava Vukovara i Škabrnje. U Koloni sjećanja na 27. obljetnicu pada Grada Heroja sudjelovat će premijer Plenković i veći dio Vlade. Dio ministara odlazi u Škabrnju.
Građani diljem Hrvatske pale svijeće za Vukovar.
Kao i svake godine, svijeće su zapaljenje duž cijele zagrebačke Vukovarske ulice, gdje mnogobrojni Zagrepčani odaju počast poginulim braniteljima i žrtvi toga grada. Jednu od svijeća zapalio je premijer Plenković.
“Večeras u Zagrebu izražavamo poštovanje gradu heroju Vukovaru, prisjećajući se svih hrvatskih branitelja koji su svoje živote dali za slobodu Hrvatske”, napisao je premijer na Twitteru.
Večer uoči Dana sjećanja na Vukovar, Karlovčani su Kupom pustili 200 lampiona u spomen na 200 žrtava Ovčare.
U spomen na žrtvu Vukovara članovi Građanske inicijative Moj grad Sisak na ogradu Starog mosta zapalili su lampione.
Paljenjem svijeća ispred spomenika “I u mom gradu svijetli Vukovar”, Splićani su odali počast stradanju Vukovara i 27. obljetnicu stradanja toga grada u Domovinskom ratu koji će se obilježiti u nedjelju, 18. studenog.
Ovo je tradicionalno paljenje svijeća koje splitska Gradska uprava i braniteljske udruge organiziraju svake godine u povodu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Ove je godine splitska Gradska uprava tisuću svijeća podijelila građanima da ih osim kod spomenika “I u mom gradu svijetli Vukovar”, koji se nalazi na raskrižju Vukovarske i ulice Domovinskog rata, pale i duž Vukovarske ulice koja je najduža gradska ulica u Splitu.ž
“Vukovar, mjesto posebnog pijeteta”
Središnji komemorativni program u sklopu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., koji se i ove godine održava pod geslom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta”, počet će u nedjelju u 10 sati u dvorištu vukovarske Opće bolnice, odakle će sudionici u Koloni sjećanja proći gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, gdje će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće.
Misu zadušnicu na groblju će predvoditi željezanski biskup, mons. Egidije Ivan Živković.
Bitka za Vukovar u kojoj su, prema podacima vukovarske bolnice, ubijena ili poginula 1624 hrvatska branitelja i civila, od kojih 905 do sloma grada, a ranjeno je 1219 branitelja i civila, počela je 25. kolovoza 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar.
Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske. Nakon tromjesečne vojne opsade obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
I u Škabrnji će se obilježiti 27. godišnjica masakra u kojemu su 18. studenoga 1991. godine ubijene 84 osobe. U pokolju koje su počinile paravojne četničke postrojbe potpomognute pripadnicima JNA s ratnim zločincem Ratkom Mladićem na čelu ubijeno je 58 civila i 26 branitelja, a mjesto je bilo potpuno uništeno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.