Zbog potresa su iz kuće morali u kontejner, a onda im je stigao i COVID-19

Regija 02. dec 202019:36 > 19:50
N1

Tri generacije obitelji Zgombić već deveti mjesec žive u kontejneru pored svojeg urušenog doma. Kao da nije dovoljan potres, zaskočio ih je i COVID-19, tako da su doslovno osuđeni na kontejner, jer obnova nakon potresa u Zagrebu još nije niti počela.

Potres je Zagreb pogodio 22. ožujka, a država se ponašala kao da stanovnici ovog grada, pogotovo u Čučerju blizu epicentra, imaju svo vrijeme svijeta. U kontejnerima su dočekali i zimu i prvi, jer im je kuća potpuno neupotrebljiva, a kad će se useliti u nešto dostojno obitelji s djecom, teško je danas procijeniti.

“Na žalost, fasovala sam ju”, kazala je s udaljenosti Kruna Zgombić s prozora.

Je li imala temperaturu?

“Da, i to dugo, skoro punih osam dana”, odgovorila je.

Njihova obiteljska kuća se, kaže, mjesecima sve više urušava i označena je, dodala je, crvenom naljepnicom. Kuća je za rušenje:

“Mi smo tražili da nam ponude neki stan, socijalni, na privremeno. To se, naravno, nije dogodilo, da li će se dogoditi, ne znam. A na proljeće bi, Bog daj, krenula ta obnova.”

S druge strane, baš s prvim snijegovima, HGK organizira konferenciju o obnovi. Upozoravaju da Zakon o javnoj nabavi i Zakon o obnovi treba hitno promijeniti kako bi se eliminiralo moguće lavine prigovora, a time i nove odgode i usporavanje obnove.

“Treba spriječiti da firme koje nisu u stanju izvesti te radove, da imaju pravo žalbe do u beskonačnost i to je nešto što bi nas moglo zakočiti”, kazala je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo.

Privremeni ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba odgovara da bi između tri i četiri milijarde kuna godišnje trebao biti dovoljan kolač za razne apetite.

“Sretna okolnost je da tu ima posla za sve, samim tim žalbi bi trebalo biti manje”, smatra Damir Vanđelić.

Vanđelić se slaže da zakone treba poboljšati, ali i ističe da je u zakon ugrađena savršena iznimka koja može postati i pravilo, članak kojim vlasnici sami pokreću obnovu:

“Ta pravila će biti slična kao pravila o javnoj nabavi, međutim, tada žalba nije dopuštena, tako da ja mislim da imamo alate kojim možemo zaobići usporenje nabave. Nećemo to uvijek uspjeti, međutim, alata imamo.”

Ministar graditeljstva Darko Horvat, pak, vidi problem drugdje:

“Dakle, mi u ovom trenutku nemamo nikakvu potrebu mijenjati zakon. Pproblem koji mi u ovom trenutku vidimo to su nerazjašnjeni imovinskopravni odnosi u Zagrebu.”

O svemu tome Kruna Zgombić ima vlastito mišljenje:

“Država je trebala svima nama napraviti, kak si rekla ono, montažne kuće. Znam da to nije nešto, ali bi barem djeca bila na suhom i toplom.”

Je li im ovo zadnja zima u kontejneru? Ovim ritmom obnove, tko zna.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad