Izbjeglice štrajkuju glađu na "ničijoj zemlji"

Regija 15. sep 201509:47 > 11:58
N1

Oko 50 izbjeglica stupilo je u štrajk glađu zbog ponašanja mađarskih vlasti. Na "ničijoj zemlji" vlada velika gužva, postavljeni su i mobilni "kontejneri-sudnice" za tražitelje azila, javlja reporter N1 Miodrag Sovilj.

Mađarska vlada proglasila je krizno stanje u dvije opštine na jugu zemlje. Kako je saopštio glasnogovornik mađarske vlade, Zsoltan Kovacs, ta mjera će stupiti na snagu danas u 12.30-13.00, prenijela je agencija MTI.

U isto vrijeme, oko 50 izbjeglica sjelo je na auto-put između Mađarske i Horgoša i stupilo je u štrajk glađu zbog ponašanja mađarskih vlasti, koje im ne dopuštaju prijeći granicu. Njih oko 50 uzvikuju “Germany, Germany”, i kažu da će odbijati uzimati i hranu i vodu, javlja naš reporter.

Počela privođenja izbjeglica

Podsjetimo, nakon što je u ponoć stupio na snagu kontroverzni mađarski zakon o zaštiti granica, grupa izbjeglica prerezala je jutros ogradu na granici Mađarske i Srbije, a njih 16 policija je nakon toga odmah privela.

Kako javlja mađarska državna televizija M1, grupa izbjeglica je blizu prelaza Roszske – Horgoš presjekla bodljikavu žicu i probila ogradu, nakon čega su ušli u Mađarsku.

Njih 16 policija je odmah privela i to je prva grupa izbjeglica na kojoj će biti primjenjen novi, stroži zakon o državnoj granici koji je stupio na snagu u ponoć, a koji, između ostalog, predviđa kaznu zatvora do tri godine za one koji ilegalno pređu granicu.

Sama granica je i fizički zatvorena nakon što je, nakon izgradnje ograde, zatvoren posljednji prolaz koji su izbjeglice koristile, a to je pruga Subotica – Segedin, na koju je jučer u popodnevnim satima postavljen vagon s bodljikavom žicom.

Na takozvanoj “ničijoj zemlji”, između Srbije i Mađarske, postavljena je ograda, a stvorila se i velika gužva.

Izbjeglice policajci vode u mobilne kontejnere koji se nalaze u blizini prelaza “Horgoš”.

Kontejneri će, prema novom mađarskom zakonu, biti privremene mobilne sudnice za one koji budu tražili azil. Procedura će biti skraćena i trajat će 8 dana, javlja naš reporter Miodrag Sovilj.

N1

Što se ograde tiče, svaki centimetar je osiguran, policija nosi teško naoružanje, a granicu nadlijeću helikopteri.

Mađarska policija objavila je da je u zemlju u ponedjeljak ušao rekordan broj od 9380 izbjeglica, nakon što su na snagu stupili pooštreni propisi.

Danas će mađarska Vlada održati sjednicu, na kojoj će odlučivati hoće li biti proglašena izvanredna situacija. To bi vlastima te zemlje pogodovalo, jer bi, po skraćenom postupku, i relativno brzo mogli procesuirati, osuditi ili deportovati izbjeglice.

Više o stanju na granici pogledajte u videu ispod:

Njemački ministar unutarašnjih poslova Thomas de Maiziere u utorak je, nakon neuspjelog sastanka o raspodjeli izbjeglica po zemljama članicama Europske unije, spomenuo mogućnost da bi članice koje odbijaju prihvatiti obvezne kvote izbjeglica, mogle dobiti manje novca iz strukturnih fondova EU.

“Moramo govoriti o načinima pritiska”, rekao je za njemački ZDF de Maiziere.

Zemlje koje odbijaju raspodjelu u skladu s kvotama “često su zemlje koje primaju puno europskih strukturalnih fondova”, rekao je te izrazio žaljenje zbog “izostanka solidarnosti”.