MUP Srbije neće hapsiti Ajdinovića za kojim traga pola EU

Regija 02. feb 201616:43 > 20:54
N1

Novopazarac Izet Ajdinović, koji je ranjen u ponedjeljak, neće biti uhapšen iako ga je Europol označio kao jednog od pet najtraženijih bjegunaca u Evropi, potvrđeno je za N1 u MUP-u Srbije. Kažu da će, ukoliko Luksemburg uputi zahtjev preko međunarodne pravne pomoći, saslušati Izeta Ajdinovića i sa Europolom nastaviti razmjenu podataka o njemu.

Na istoj listi sa najvećim evropskim kriminalcima poput Salaha Abdeslama koga traže zbog terorističkog napada u Parizu, a liječi se u Novopazarskoj banji. Za Izeta Ajdinovića u Srbiji niko nije pitao sve dok ga nije ranio sugrađanin. To što ga traže svi evropski policajci zbog pljačke u Luksemburgu, za MUP Srbije, zato što nema sporazuma o ekstradiciji, ne znači obavezu da im ga izruči, objašnjava načelnik Uprave za međunarodnu operativnu policijsku saradnju, Milan Dimitrijević.

Mi takve sporazume imamo sa Crnom Gorom, BiH, Hrvatskom i Makedonijom. To su bilateralni ugovori koji potvrđuju da će državljani jedne i duge države koje su potpisnici sporazuma razmijenjivati svoje državljane samo pod uslovima da su krivična djela za koja ih države traže iz oblasti organizovanog kriminala“, navodi Dimitrijević.

Sporazum o izručivanju postoji i sa Haagom kada su u pitanju ratni zločinci, sve ostale prestupnike štiti i najviši pravni akt, podsjeća profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union Bogoljub Milosavljević.

Ustav Republike Srbije nema normu koja bi ni zabranjivala, ni dopuštala izručenje naših državljana stranim zemljama radi suđenja. Pošto je to tako, uzima se da je u načelu ekstradicija nedopuštena“, kaže Milosavljević.

Uprkos svim pravnim preprekama postoje načini da osumnjičeni budu izvedeni pred lice pravde, ukoliko se usude da pređu granicu, kaže profesor Fakulteta za inženjerski menadžment Duško Tomić.

Ovde prvenstveno je uloga i funkcija graničnih organa, ukoliko on dođe na našu granicu, a postoji crvena potjernica Europola ili Interpola, naši graničari dužni su da liše slobode to lice“, kaže Tomić.

Zbog istih sporazuma ni srbijanska policija ne može da računa da će strani državljani biti isporučeni za ono za šta ih terete. Dokle god je takva situacija domovina će za mnoge kriminalce biti mesto gdje su najsigurniji.

Samo u ovom momentu u Srbiji postoji više od hiljadu ljudi koje su svjetske policije označile kao ozbiljne kriminalce i raspisale za njima potjernice, međutim, dokle god Srbija ne postane dio Evropske unije i ne potpišu se sporazumi o ekstradiciji oni će šetati kao slobodni građani.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.