Nakon opsežne akcije spašavanja, speleoginja je spašena iz pećine kod Dolenje vasi.
“Sada ostajemo optimisti da će liječenje povrijeđenih biti uspješno”, rekao je Walter Zakrajšek, šef spasilačke službe Udruženja pećina. Prema posljednjim informacijama, povrijeđena 33-godišnja žena je životno ugrožena.
“Situacija je nepredvidiva”, pojašnjavaju za N1 Slovenija iz ljubljanskog kliničkog centra. Civilna zaštita će detalje spašavanja iznijeti na konferenciji za novinare, koja će se prenositi uživo.
Pećinski spasioci spasili su 33-godišnju žrtvu koju je povrijedio veliki kamen koji je pao na nju u pećini kod Dolenje vasi kod Cerknice. Kamen joj je probio kacigu i uzrokovao tešku povredu glave, zbog čega je ležala bez svijesti. Spasioci su nakon više od 30 sati spasili žrtvu i odvezli je na liječenje u ljubljanski klinički centar.
Prema posljednjim informacijama, zdravstveno stanje povrijeđene osobe je teško.
“Njen život je i dalje u opasnosti. Situacija je nepredvidiva”, kratko su prokomentarisali zdravstveno stanje 33-godišnjakinje.
Kako je u jutarnjim satima za N1 rekao Walter Zakrajšek, šef spasilačke službe Udruženja pećinaca, povrijeđena žena je oko četiri sata ujutro prevezena helikopterom u Klinički centar.
“Do dolaska helikoptera stanje speleoginje je bilo nepromijenjeno. Bila je bez svijesti, ali je reagirala na bolne podražaje”, rezimirao je. Žrtvu je tokom cijelog procesa spasavanja pratio ljekar, koji je pratio njeno stanje.
U velikom spašavanju učestvovalo je 65 spasilaca iz svih spasilačkih centara.
„U cjelonoćnoj akciji učestvovalo je više od 40 pećinskih spasilaca. Sve u svemu, spašavanje je trajalo otprilike 33 ili 34 sata, odnosno od primljenog poziva do završetka. Saradnja je bila onakva kakva smo na nju navikli – na veoma visokom nivou“, rekao je šef spasilačke službe i dodao da su u akciji spašavanja učestvovali i kampisti i vatrogasci. Ujedno se zahvalio svima koji su došli da pomognu.
“Sada ostajemo samo optimisti da će liječenje biti uspješno”, rekao je Zakrajšek.
Nesreća se dogodila u subotu oko šest uveče na dubini od 100 metara prilikom istraživanja nove pećine kod Cerknice. 33-godišnja žena je ušla u pećinu u grupi od šest speleologa iz udruženja Rakek kada je na nju pao kamen. Ostali nisu povrijeđeni. Nakon nesreće, jedna iz grupe speleologa je izjurila iz pećine po pomoć, dok su ostali ostali uz nju i pomogli joj. Iz pećine je prebačena nakon višesatnog tuneliranja, što je bilo neophodno za prijenos nosila.
“Pećina je kratka, stepenasta provalija, sa hodnicima i tunelima koji se urušavaju, tako da samo hodanje kroz pećinu može izazvati kamenje”, komentirao je Zakrajšek situaciju na nedjeljnoj konferenciji za novinare. Uz brojne uske, rad im je otežavala i neistražena priroda pećine, pa su slijedili skicu.
Kako su javili sa N1 Slovenija vađenje nosila sa oštećenom pećinom počelo je u nedjelju oko jedanaest uveče, kada je ljekar to odobrio. Tada su pećinski spasioci započeli uspon sa oko 100 metara dubine.
U subotu su speleološke službe počele polako i pažljivo minirati najuže dijelove pećine. Nakon 20-ak sati, kada su procijenili da su brojne tjesnace u pećini dovoljno proširili da spasilačke ekipe sigurno izvuku žrtvu, stvari su se zakomplikovale, jer je tunel na dva mjesta još uvijek bio preuzak, pa su morali da ponavljaju. dio miniranja. Podizanje nosila sa žrtvom je bilo sporo i kontrolisano, na pojedinim mjestima i okomito. Kako bi se spriječila hipotermija, u pećini su uređena dva “topla mjesta”, jedno za povrijeđenu ženu i neposrednu ekipu, a drugo za tim za njegu. Neki speleolozi su bili ispod površine više od deset sati.
Po složenosti akcije spašavanja može se uporediti sa akcijom spašavanja iz 2016. godine kada je iz Primadone spašen engleski speleolog. Akcija je tada trajala 24 sata, a u njoj je učestvovao 41 speleolog.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!