Kurti: Mnogo je lažne tuge i lažnih suza za Đinđićem

Regija 12. mar 202320:37 3 komentara
Anadolija

Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je danas povodom godišnjice ubistva nekadašnjeg premijera da je Đinđić bio među rijetkim srpskim političkim liderima koji nisu sarađivali sa bivšim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem i dodao da su izvršioci atentata na Đinđića ratni zločinci na Kosovu, kao i organizatori i izvršioci masakra nad Albancima.

Kurti je naveo i da je u Beogradu danas „mnogo lažne tuge i lažnih suza za Đinđićem“.

„Za dva vijeka postojanja Srbija je imala dvije godine demokratije. Sa vladom Zorana Đinđića podrška članstvu u Evropskoj uniji dostigla je tri četvrtine stanovništva Srbije, a sada je pala na jednu trećinu“, naveo je Kurti na svom Fejsbuk profilu.

„Vrijeme, koje je teklo poslije njega, dalo je težinu suprotnoj strani demokratije. Vrijeme dolazi, izgleda da će se tu nešto uskoro promijeniti“, dodao je Kurti.

Premijer Kosova je podsjetio da su atentatori Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek – Legija, koji su 12. marta 2003. godine ubili tadašnjeg premijera Srbije, završili u zatvoru i da su osuđeni na 40 godina zatvora, ali ne i nalogodavci koji nikada nisu otkriveni.

„Ova dvojica su i ratni zločinci na Kosovu, organizatori i izvršioci masakra nad Albancima, a zajedno sa Goranom Radisavljevićem – Gurijem, navodno su učesnici državnog opkoljavanja Jašarija u Prekazu. Organizovani kriminal, ratni zločini i šovinistička diktatura idu ruku pod ruku“, rekao je Kurti.

On je naveo i da Đinđić „nikada nije razriješio kontradikciju između (zapadnog) liberalizma i (srpskog) nacionalizma“.

„Đinđić je u tadašnjim prilikama bio demokrata, međutim, u smislu intelektualne formacije i filozofske orijentacije, čak i kada se preselio ili promijenio, bio je pod velikim uticajem Frankfurtske škole kojoj je dugovao kritičko promišljanje opozicionog stava“, ocjenio je Kurti.

Podsjetimo, predsjednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. marta 2003. godine. Vlada je nekoliko sati poslije ubistva proglasila vanredno stanje u Srbiji, a kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana i dio pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) MUP-a Srbije.

Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003. godine, policija je u akciji „Sablja“ uhapsila više od 11.000 osoba, među kojima i političare, visoke vojne oficire i nosioce pravosudnih funkcija.

Na po 40 godina zatvora osuđeni su bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i njegov zamjenik Zvezdan Jovanović, kao neposredni izvršilac ubistva.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare