Put ka Mundijalu: Igrači Botafoga spasili Brazil nove muke!

Nogomet 11. okt 202408:52 0 komentara

Fudbaleri Brazila bili su na minut plus nadoknada vremena od novog neprijatnog rezultata u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.

REUTERS/Ivan Alvarado

Na vrućem gostovanju u Santijagu spasio ih je, pored svih zvezda evropskih timova, momak iz Botafoga kojeg je selektor Dorival uveo u igru u 68. minutu.

Luis Enrique mu se na tome zahvalio pogotkom za pobjedu u 89. minutu: Čile – Brazil 1:2 (1:1) u derbiju 9. runde COMNEBOL kvalifikacija za naredni Mundijal u Meksiku, SAD i Kanadi.

Petostruki prvaci sveta su tako šestu utakmicu bez pobjede u ovom mini prvenstvu Južne Amerike sa kojeg će šest ekipa otići direktno na Svjetsko prvenstvo, a sedma u interkontinentalni baraž. Sa bodom iz Čilea, Brazil je lako mogao da padne na… šestu poziciju sa samo bodom prednosti u odnosu na sedmoplasiranu Venecuelu.

To bi, bez sumnje, dovelo do burnih događaja kod kuće, gdje je javnost od ranije nezadovoljna načinom na koji reprezentacija izgleda pod Dorivalovim vodstvom.

Šta tek reći za Čileance, dvostruke prvake Latinske Amerike u prethodnoj deceniji, koji posle devet rundi kvalifikacija i dalje imaju jednu pobjedu i nalaze se u seriji od šest mečeva bez trijumfa. Bio im je ovo četvrti uzastopni poraz uprkos tome što su pred 48.000 navijača na “Juliju Martines Pradanosu“ poveli već u 2. minutu.

Ispostavilo se da je pogodak Eduarda Vargasa bio posljednji šut u okvir gola “La Roje“.

Izjednačio je još jedan fudbaler Botafoga, Igor Jesus da Cruz u nadoknadi prvog poluvremena, a pobedu donio njegov saigrač Enrique. Obojica su prvi put u karijeri postigli pogotke za nacionalni tim.

Daleko odatle u Maturinu, na stadionu „Monumental de Maturin“, svjetski prvaci odigrali su neriješeno sa domaćinom i svejedno zadržali prvo mjesto na tabeli: Venecuela – Argentina 1:1 (0:1).

Tvrdu utakmicu u kojoj je Venecuela imala više šansi obulhežio je povratak Lionela Messija u tim selektora Lionela Scalonija, koji se u 13. minutu poradovao pogotku Nicolasa Otamendija za 0:1.

REUTERS/Leonardo Fernandez Viloria

Izjednačio je Salomon Rondon u 65. minutu za peti remi Venecuele u devet mečeva i prvi Argentine.