Šri Lanka: Građanski rat glavna tema izbora

Svijet 06. jan 201507:59 > 08:04
EPA

Građanski rat u Šri Lanki između vlasti u Colombu i separatističkih Tamilskih tigrova završen je 2009. kada su vladine snage slomile otpor i pregazile pobunjenike, no sjećanja su još uvijek svježa, a posebno u trenutku kada se zemlja priprema za izbore zakazane za četvrtak, izvještava u ponedjeljak dpa.

Predsjednik Mahinda Rajapaksa, 69-godišnjak koji je predvodio vojnu kampanju kojom su nakon 26-godišnjih sukoba gerilci poraženi, na ovim će izborima pokušati osvojiti i treći mandat za redom. Njegov glavni suparnik je Maithripala Sirisena, 63-godišnji bivši ministar zdravstva koji je položaj napustio u novembru i kojeg sada podržavaju oporbene i manjinske stranke, među kojima su i Tamili te muslimani.

Oko 15 miliona birača ima na raspolaganju čak 17 opcija, no analitičari ocjenjuju da će se izbori svesti na predsjedničku utrku samo dvojice kandidata – aktuelnog predsjednika Rajapakse i Sirisene.

Rajapaksa uoči izbora upozorava da separatističke težnje u tamilski većinskom području na sjeveru zemlje nisu ugasnule, a posebice su žive u tamilskim zajednicama izvan zemlje.

“Primorani smo ponovo uvesti kontrolu stranih pasoša, tj. ljudi koji stižu na sjever zemlje, kako bismo spriječili da u to područje uđu sumnjive osobe”, kazao je predsjednik. No Sirisena i njegovi saveznici tvrde da ne postoji opasnost regrupiranja Oslobodilačkih tigrova tamilskog Eelama i tvrde da Rajapaksa iznosi takve tvrdnje kako bi izazvao strah od tamilske manjine od 11 posto stanovništva i osigurao potporu zajednice Sinhala koja čini 75 posto od 20 miliona stanovnika.

“Rajapaksa nema niti jednu drugu opciju već i dalje ovisi o ratnoj pobjedi, a nas koji imamo potporu manjina naziva izdajnicima”, rekao je Sirisena koji također upozarava i na korumpiranost postojećeg sistema. Više od 25 članova parlamenta predsjednikovog Ujedinjenog saveza narodne slobode (UPFA), uključujući osam ministara i zastupnike, prešlo je u tabor Sirisene, Nove demokratske fronte, među kojima je i glavna oporbena Ujedinjena nacionalna stranka (UNP) te marksistički JVP.

Rajapaksa je u svojoj kampanji posegnuo za plakatima s vojnim operacijama protiv pobunjenika i krvavim scenama na ulicama nakon bombaških napada tokom gerilskog rata. Predsjednik je također pozvao na javnu potporu da izdrži međunarodni pritisak zbog navodnih ratnih zločina.

UN je, naime, prošle godine donio rezoluciju protiv Šri Lanke u kojoj poziva na međunarodnu istragu o, kako se procjenjuje, 40.000 ubijenh civila u posljednjoj fazi sukoba 2009.

Predsjednikov glasnogovornik Mohan Samaranajaka podsjeća da je “kraj sukoba bio koristan ne samo za stabilnost zemlje već i cijele azijske regije”.