Tokom prošlogodišnje izborne kampanje CNN je oštro kritikovao predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa zbog njegovih stavova o ženama, muslimanima, migraciji, zdravstvenoj zaštiti. Na kraju prve godine mandata CNN je predstavio Trumpovu izjavu o ruskom miješanju u izbore kao laž godine.
Zloupotrebe društvenih mreža i širenje lažnih vijesti preko interneta postali su jedan od glavnih svjetskih problema . Zapadne demokratije najčešće vide Rusiju, ali i Kinu kao izvor širenja neprovjerenih činjenica. U tom svjetlu javnost SAD se posebno bavila tajnim vezama Kremlja i Trumpa.
“Nemam ništa sa Rusima. Svi to znaju. To je podmetačina demokrata. Njihovo opravdanje za gubitak izbora”, kaže američki predsjednik.
I zvanična Moskva je više puta ponovila da nema ništa sa američkim izbornim procesom. Ali američki sajt Polifakt, koji se bavi provjerom činjenica tvrdi drugačije.
“Lažne vijesti, obmane, obične laži, to je oružje u rukama gubitnika. Tu je predsjednik Trump svoj na svome, kada dođe do pitanja o ruskom uticaju na amričke izbore i povezanost njegovih ljudi sa Moskvom”, kaže Brian Stelter iz CNN.
Bivši šef FBI-a James Comey je pred Senatom rekao da je administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa pokušavala da spriječi istragu o Rusima i “oklevetala” njega i FBI. Trump i njegovi saradnici su dosljedno tvrdili da dogovora sa Moskvom nije bilo.
“To je predsjednik Donald Trump stalno ponavljano, kao odbranu od optužbi za saradnju. Mi ne kažemo da je bilo saradnje, jer to još nije dokazano. Mi samo kažemo da se rusko miješanje sigurno desilo, a predsjednik je više puta rekao da nije”, kaže Angie Drobnic Holan, urednica sajta PoliFakt.
Američko Ministarstvo pravde imenovalo je bivšeg direktora FBI Roberta Millera za specijalnog savjetnika za nadgledanje savezne istrage o navodnoj koordinaciji između Rusije i predizborne kampanje predsjednika SAD-a Donalda Trumpa tokom 2016. godine. Rezultati njegove istrage se još očekuju.