Prema podacima Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice, procjenjuje se da je od početka rata u Siriji, broj poginulih civila preko pola miliona, 6,6 miliona interno raseljenih i gotovo šest miliona širom svijeta.
“Strašno je mučno gledati ubijanje civilia, kako sa zemlje tako i iz zraka. Djeca i žene jednostavno pokušavaju živjeti svoje živote kući, u školama, na tržnicama, pa zbog čega su meta takvog nesrazmjernog nasilja? Visoki predstavnik za ljudska prava UN-a odmah poziva na prekid nasilja u i oko zone dogovorene deeskalacije, kao i hitnu zaštitu civila i civilne infrastrukture”, navodi Jeremy Laurence, glasnogovornik UN-a pri Komesaru za ljudska prava.
Provladine snage Bashara Al-Assada, Rusija i Iran svakodnevno mete svojih napada biraju civilne strukture, kako kažu iz bojazni da se među civilima kriju pripadnici džihadijskih grupa. Oni koju uspiju pobjeći, zadržani su u lošim izbjegličkim kampovima uz tursku granicu.
Snage režima napad su izvele unatoč primirju dogovorenom pod okriljem Moskve, saveznice Damaska i Ankare.
“Ovo je dokaz da režim ne poštuje međunarodno dogovoreni prekid vatre. Uz posljednji razvoj događaja u regionu, ubistvo preko 20 nedužnih civila u Idlibu, znamo da je izgovor već spreman, a njihov izgovor je da se tu kriju terorističke organizacije. Sve su to njihove laži!”, kaže turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Prema podacima Opservatorija, ruske zračne snage udare su izvele u noći na subotu, a od srijede je u bombardiranjima ubijeno 28 civila, među kojima osmero djece. Zvanična Moskva je ranije negirala napade na civile, a ambasador Rusije pri Ujedinjenim Nacijama je na hitnoj sjdednici Ujedninjenih Nacija kritikovan zbog odbijanja saradnje po pitanju prekida vatre u Siriji.
“Ostaje nam propala rezolucija čime sada u potpunosti umanjujemo potrebe sirijskog naroda zbog nespremnosti naših ruskih kolega da pristanu barem na pružanje humanitarne pomoći ratom pogođenim civilima”, kaže Kelly Craft, američka ambasadorica pri Ujedninjenim Nacijama.
Prije početka sirijskog rata u Idlibu je živjelo dva miliona ljudi, a početkom rata broj stanovnika je upolovljen zbog žestokih sukoba. U martu 2015. godine sirijske opozicione snage zauzele su Idlib i on je od tada svojevrsna utvrda sirijske opozicije.
Opširnije u prilogu Ike Ferrer Gotić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad