Preporuke Sanjayja Gupte za koronavirus

Svijet 10. mar 202012:36 > 12:40
N1

Dr. Sanjay Gupta, glavni medicinski izvještač CNN-a, pojašnjava koji su potezi koje bi svaki čovjek trebao poduzeti danas kada je u pitanju koronavirus. Najbolji načini zaštite su samoprevencija odnosno pranje ruku i higijena, ali uz to i aktivnosti vlasti na sprečavanju širenja virusa po modelu koji je korišten u kineskom Wuhanu.

Otkako se koronavirus po prvi put pojavio u Wuhanu u Kini u kasnoj 2019. proširio se širom svijeta dovodeći do hiljada smrtnih slučajeva i desetina hiljada zaraženih. Limitiranje transmisije između pojedinaca je vitalno za zaustavljanje širenja. Ovo je ono što možete uraditi da se zaštitite. Zdravstveni stručnjaci se slažu da bi trebali prati ruke veoma temeljito vodom i sapunom najmanje 20 sekundi. Ne zaboravite palčeve i ispod noktiju. Ako sapun i voda nisu dostupni možete koristiti sanitizer za ruke, ali budite sigurni da je najmanje 60 posto alkohol. Izbjegavajte bliski kontakt s bilo kim ko kašlje ili kiše. Ono što pokušavate izbjeći su kapljice koje se prenose zrakom. Izbjegavajte bilo kakav dodir s licem, to je nešto što radimo svakodnevno nekoliko stotina puta. Izbjegavajte dodirivati lice, a pogotovo neopranim rukama, jer virus može ući u vaše tijelo preko očiju, nosa ili usta. Ako kašljete ili kišete nemoje to raditi u ruke. Umjesto toga koristite savijen lakat ili koristite maramice. Osim ako već niste bolesni onda nemojte koristiti masku. Veoma je važno za reći jer neispravno nošenje maske može povećati rizik od oboljevanja“, kaže dr. Gupta.

Gupta još jednom napominje kako je podjednako važna uloga pojedinaca onoliko koliko je i uloga cijelih država i njihovih društava.

Pojedinci imaju veoma važnu ulogu koju mogu odigrati ovdje, ali mjere koje se provode na razini društva mogu pomoći globalno usporavanje i širenje virusa. Dok su zaražene zemlje koristile širok raspon odgovora mjere obuzdavanja mogu biti učinkovite. Zatvaranje cijelog grada Wuhana pomoglo je inicijalno širenje virusa i to je kupilo dovoljno vremena za pripremu drugdje. Otada su karantene na velikoj razini su korištene u nekim od nazaraženijih područja u svijetu uključujući regiju Lomardija u Italiji. Želim istaknuti da karantene na velikoj razini nisu bile korištene u SAD-u već nekoliko decenija, svijet se mnogo promijenio otada. Tako da je teško znati koliko bi ove karantene bile efektivne danas. Zabrana velikih okupljanja može također pomoći transmisiji ovog virusa“, navodi Gupta.

Zabrana ili smanjenje obima održavanja velikih događaja prema Guptinom mišljenju može pomoći sprečavanju širenja ovog virusa.

Naprimjer bejzbol utakmice se u Japanu igraju pred praznim stadionima. Italija je završila venecijanski karneval ranije. Francuska je zatvorila javne prostore uključujući Luvr. Rana detetekcija slučajeva kroz testiranje je ključna. Neke zemlje su otišle i korak dalje. Naprimijer Kina je počela koristiti termo tehnologiju kako bi bilježila temperature. U Južnoj Koreji su napravili pionorski potez kao što je prolazno testiranje. Kroz osiguravanje sredstava i resursa za brzu gradnju vlasti širom svijeta sada rade na usporavanju i zaustavljanju ovog virusa. Većina ljudi koji su zaraženi virusom se oporavlja, zato dok se koronavirus i neizvjesnost oko njega šire postoje stvari koje možete uraditi da uzvratite“, zaključuje Gupta.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad