Oglas

Američke grupe se povukle iz pet baza u Afganistanu

author
Anadolija
14. jul. 2020. 23:27
>
23:28
Američka vojska
Ilustracija | Ilustracija

SAD se, u skladu s dogovorom postignutim s talibanima, povukao iz pet vojnih baza u Afganistanu, saopćio je zvaničnik Pentagona u utorak.

Oglas

Zvaničnik koji je želio ostati anoniman, povrdio je da je riječ o bazama u provincijama Helmand, Uruzgan, Paktika i Laghman.

Prema dogovoru, SAD je imao 135 dana da ispuni obećanje o smanjenju trupa u Afganistanu s oko 14.000 na 8.600, a rok je istekao u ponedjeljak.

Dogovor je potpisan 29. februara, a za cilj ima smanjenje nasilja u nadi o uspostavljanju bilateralnih pregovora između afganistanske vlade i ekstremističke grupe kako bi bio okončan konflikt koji traje 18 godina.

Talibani su pristali da neće dozvoliti Al-Qaidi, ISIS-u niti bilo kojoj drugoj militantnoj grupi da djeluju na područjima koja oni kontroliraju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama