Odgovor Sjedinjenih američkih država na pandemiju korona virusa jedan je u nizu razloga za pad povjerenja u sposobnost američkih vlasti kako na lokalnom tlu tako i kod međunarodnih partnera i saveznika, piše Samantha Power, bivša visoku dužnosnica SAD-a, u opsežnoj analizi za Foreign Affairs, upozorivši kako je pred novim predsjednikom težak zadatak da povrati izgubljeno povjerenje.
Bivša ambasadorica SAD-a pri UN-u u toku Obamine administracije napisala je tekst pod nazivom ‘Prednost Amerike i Bidenova Šansa’, u kojem je analizirala status SAD-a na domaćem i međunarodnom polju, ponudivši preporuke za dolazeću administraciju koje bi mogle, kako je kazala u zaključku, “vratiti povjerenje u sposobnosti SAD-a”.
“Odgovor Trumpove administracije na najhitniji problem na svijetu danas – pandemiju koronavirusa – bio je gori od odgovora bilo koje druge nacije. To je, razumljivo, ocrnilo percepciju Sjedinjenih država: prema nedavnom istraživanju Pew Research Centra provedenom u 13 glavnih ekonomskih sila, 84 posto ispitanika složilo se da su Sjedinjene države loše odradile posao borbe s Covidom-19, što je uvjerljivo najgora ocjena koju je dobila neka veća zemlja ili institucije”, piše Power.
Ipak, nastavlja, loše rukovođenje pandemijom tek je jedan u nizu propusta koji je doveo u pitanje sposobnosti SAD-a među saveznicima i zemljama čije partnerstvo Washington može tražiti u godinama koje dolaze.
“Činjenica da je sve manje i manje onih koji vjeruju kako je SAD u stanju riješiti velike probleme trebalo bi da bude glavna briga za one koji smatraju kako američko liderstvo mora odigrati centralnu ulogu u rješavanju klimatske krize i drugih svjetskih problema, čija rješenja zahtijevaju kako stručnost tako i izgradnju učinkovite koalicije”, navodi se u analizi.
Power dalje naglašava kako Sjedinjene države danas imaju konkurenciju na globalnoj sceni – Kinu, ali da uprkos tome što su SAD posrnule na “vrlo vidljiv i na način koji ih je koštao”, Peking i njegovo vodstvo je također pod lupom zbog raznih kontroverzi uključujući prikrivanje pandemije, nasilničku diplomaciju, kontroverzni pristup razvoju, masovno zatočavanje ujgurskih muslimana, itd.
“Ovakva stvarnost je šansa za novoizabranog predsjednika Joea Bidena i njegovu administraciju”, smatra Power.
Podsjetila je kako je sam Biden najavio kako će njegov prvi vanjskopolitički potez biti poziv stranim liderima da opet mogu računati na Ameriku, te da je već predstavio plan povratka SAD-a iz međunarodnih tijela, izmjene štetnih politika, zaustavljanja vječnih ratova i oporavka savezništava.
Ipak, upozorava autorica teksta, to neće biti dovoljno i novi predsjednik će se morati uhvatiti u koštac sa široko rasprostranjenim uvjerenjem kako “SAD nemaju sposobnost da im se vjeruje”.
“Oporavak američkog liderstva, shodno tome, mora uključiti osnovni zadatak dokazivanja kako su SAD opet sposobne da riješavaju probleme”, istakla je Power.
Smatra kako će se nova administracija, s pravom, prvo fokusirati na pandemiju i vezane probleme ekonomske prirode kao i na reformu oštećene demokracije, ali ističe da fokus također mora biti i na vanjskopolitičkim inicijativama koje će istaknuti povratak američke stručnosti i sposobnosti.
“Demonstriranje sposobnosti zahtijeva vještinu rada na više polja u isto vrijeme, kao što je Obamina administracija činila tokom financijske krize, spašavajući američku ekonomiju a u isto vrijeme potičući zemlje G-20 da osiguraju bilion dolara podrške za druge zemlje koje se bore s krizom, kako bi se očuvala ekonomija na svjetskom nivou”, pojašnjava Power, dodavši kako bi Bidenova administracija mogla krenuti od pitanja koje je najviše narušilo reputaciju SAD-a, a to je pandemija, tako što će predvoditi globalnu distribuciju vakcine na način koji će podsjetiti svijet šta su to SAD sposobne učiniti na jedinstven način.
Power između ostalog sugerira kako bi se novi predsjednik Joe Biden trebao pridružiti programu COVAX, koji će, kako je naglasila, odigrati ključnu ulogu u pravičnoj raspodjeli vakcina. Sjedinjene države bi također trebale pokrenuti bilateralno partnerstvo s zemljama s niskim ili srednjim dohotkom, kojima je potrebna pomoć u prevazilaženju problema vakcinacije svojih stanovnika, dodaje.
Još jedan od načina povratka SAD-a na stare staze je isticanje američkih univerziteta kao najatraktivnijih mjesta za školovanje stranih talenata, navodi se u analizi,
Novi predsjednik bi trebao pozvati američke univerzitete da naglase kako i dalje očekuju međunarodne studente, kojima bi se dalo do znanja da su bogatstvo a ne prijetnja, podvukla je Power. podjetivši na vizne restrikcije koje je uvela Trumpova administracija 2018-2019, što je dovelo do pada u broju stranih studenata u SAD-u.
I konačno, borba protiv korupcije. Kako je najavio predsjednik Biden, borba protiv korupcije će biti u centru interesa nacionalne sigurnosti, a obećao je i sastanak s predstavnicima drugih demokracija tokom prve godine svog mandata koji bi istakao borbu protiv korupcije kao jedan od glavnih tačaka dnevnog reda.
“Ali, može napraviti i kroak dalje tako što će borbu protiv korupcije staviti u centar međunarodne agende”, preporučila je Power.
“Značajan porast autokrata i populista širom svijeta stvorio je zabrinjavajući momentum za represivne režime, ali korupcija je ključno područje osjetljivostikod ovih lidera”, navodi se u tekstu, čija autorica naglašava kako je upravo borba protiv korupcije polje u kojem Amerika drži značajnu prednost ispred Kine, rivala pomenutog na početku teksta.
Navedene inicijative neće zaliječiti podijeljenu n aciju ili učiniti da strani lideri zaborave na obećanja koja je Amerika prekršila, ali će zasigurno pomoći u borbi protiv pandemije i podsjetit će svijet na posebne sposobnosti SAD-a.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad