Holandski list objavio lažni intervju sa zločincem iz Haaga

Svijet 02. nov 201510:35 > 10:45
AFP

Glavni urednik uglednog holandskog lista Volkskrant, Philippe Remarque javno se izvinio čitateljima otkrivši da je u julu ove godine objavio lažni intervju sa Draženom Erdemovićem, jednim od počinitelja genocida u Srebrenici.

Naime, većina intervjua kopirana je iz knjige hrvatske spisateljice Slavenke Drakulić “Oni ne bi mrava zgazili”, prenosi Jutarnji.hr.

Novinar na praksi, Geerlof de Mooij kopirao je dijelove priče iz knjige Slavenke Drakulić, pozorišni komad Kitty Felde “A Patch of Earth” i Erdemovićevo svjedočenje pred sudom, što je predstavio kao vlastiti intervju, kazavši da ga je vodio telefonski.

“Očito je mladom novinaru bilo stalo da što prije napravi uspješnu karijeru pa nije imao vremena istraživati i kopati po arhivama da bi napisao vjerodostojni tekst”, kaže književnica Slavenka Drakulić.

Do Erdemovića, nastavlja, nije mogao doći jer je on zaštićeni svjedok.

“Jedan dan u životu Dražena Erdemovića” pretvorio u prvo, odnosno u glas samog Erdemovića. Problem je, navodno, nastao onoga časa kad je urednike netko upozorio da je čudno kako je dobio intervju od zaštićenog svjedoka. I tako su pokrenuli istragu – prepričava.

Mladić nije, dodaje, odmah priznao krađu, branio se sve dok mu nisu predočili tekstove koje je plagirao. De Mooij je prije objave intervjua kontaktirao Slavenku Drakulić 3. srpnja ove godine. Naveo je da je pročitao njezinu knjigu i napisao da bi želio pisati o Erdemoviću te je zamolio da mu pomogne oko mogućih izvora.

Uredništvo je objavilo izvinjenje, a prije toga su nazvali Dragkulić i i pitali za dozvolu. I oni sami su prevareni. “Dakle mogla bih tužiti jedino Geerlofa de Mooija. Mislim da je dovoljno kažnjen time što mu se ime pojavilo u ovom kontekstu, tako da je već na samom početku karijere izgubio jedino što novinar uopće ima: vjerodostojnost. Ako mu to nije lekcija, onda zaista ništa drugo ionako ne bi imalo smisla” kazala je Drakulić, prenosi Jutarnji.hr.

Uredništvo je saopštilo da trećina njegovih objavljenih tekstova zapravo sadržavalo plagirane navode, a da je list Volkskrant prekinulo saradnju sa njim.

Erdemović je 1996. godine osuđen na 10 godina zatvora, a optužnica ga je teretirla za ubistva i zločine protiv čovječnosti. On je prvi osuđenik koji je priznao krivicu, a 1998. godine kazna mu je smanjena na pet godina.

To je urađeno zbog iznesenih dokaza da je Erdemović bio natjeran na izvršenje zločina, i da bi u slučaju oglušivanja na naredbu bio pogubljen. Kasnije je postao i svjedok u procesu protiv Slobodana Miloševića, zbog čega je primljen u program zaštite svjedoka.