Oglas

Hiljade radnika na ulicama Jakarte u borbi za veće plate

author
Anadolija
10. nov. 2014. 17:34
>
17:35
jakarta
EPA | EPA

Protesti nezadovoljnih radnika u indonezijskoj prijestolnici Jakarti traju već dva mjeseca, a u organizaciji Konfederacije radničkih sindikata hiljade nezadovoljnih radnika su stupile u štajk sa zahtjevom za povećanje plata.

Oglas

[caption id="attachment_25752" align="alignnone" width="750"]

Nezadovoljni radnici su protestirali i protiv novih poskupljenja goriva u zemlji.

Protesti i dalje traju, a u nekoliko navrata je dolazilo do porasta tenzija između demonstranata i policije, ali nisu zabilježeni veći incidenti.

Predsjednik Konfederacije sindikata Andi Gani je u obraćanju prisutnima podsjetio na obećanje nove vlade da će povećati plate i kazao da do sada nije ništa urađeno o tom pitanju.

"Vlast je još uvijek nijema. Nema ni pomena o povećanju plaća, ali zato uvode povećanje cijena goriva. Kako da radnici prežive? Nastavljamo sa aktivnostima i štrajkovima sve do ostvarivanja naših prava", poručio je Gani.

Indonezijski radnici traže povećanje plata sa 210 na 330 dolara i lakše procedure za stjecanje prava na stalno zaposlenje. Iako protesti i štrajkovi traju već dva mjeseca, vlada još uvijek nije reagirala na radničke zahtjeve.

Indonezija je i prošle godine bila poprište masovnih protesta i štrajkova radnika, a oni su rezultirali povećanjem radničkih primanja za 44 posto.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama