Bivši zaposlenik u kompaniji ByteDance, matičnoj kompaniji društvene mreže TikTok, tvrdi da je Komunistička partija Kine pristupila korisničkim podacima sa ove aplikacije koji pripadaju demonstrantima iz Hong Konga i aktivistima za građanska prava, javlja Guardian.
Yintao Yu, bivši šef inženjeringa u kompaniji ByteDance u SAD-u, tvrdi je u pravnom podnesku da je komitet članova Komunističke partije pristupio podacima TikTok-a koji su uključivali informacije korisnika, identifikaciju SIM kartica i IP adresa u pokušaju da identifikuje pojedince i njihove lokacije.
U podnesku koji je objavio Wall Street Journal se također navodi da je stranka pristupala komunikaciji korisnika TikTok-a, pratila korisnike iz Hong Konga koji su postavljali sadržaje vezane za proteste i da je ByteDance sa sjedištem u Pekingu održavao “backdoor kanal” za pristup stranim podacima korisnika u SAD.
U podnesku se dodaje da kada je Yu bio zaposlen z ByteDanceu između augusta 2017. i novembra 2018. godine, TikTok pohranjivao direktne poruke svih korisnika, historiju pretraživanja i sadržaj koji su korisnici pregledali. ByteDance je povukao aplikaciju iz Hong Konga 2020. godine zbog zabrinutosti zbog zakona o nacionalnoj sigurnosti koji je Kini dao pojačane ovlasti u tom gradu.
Izvršni direktor TikToka, Shou Zi Chew, pojavio se na saslušanju u američkom Kongresu u martu i negirao da je Komunistička partija Kine pristupila podacima o američkim korisnicima.
“Dozvolite mi da to nedvosmisleno izjavim: ByteDance nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje”, rekao je on tada.
Yuov advokat, Charles Jung, rekao je za WSJ da se njegov klijent javio jer je bio zabrinut zbog Chewovog svjedočenja.
Portparol ByteDanceademantovao Yuove tvrdnje.
“Planiramo da se energično suprotstavimo onome što smatramo neosnovanim tvrdnjama i navodima u ovoj pritužbi. G. Yu je radio za ByteDance Inc. manje od godinu dana, a posao mu je prestao u julu 2018. Tokom svog kratkog vremena u kompaniji, radio je na aplikaciji pod nazivom Flipagram, koja je ukinuta prije nekoliko godina iz poslovnih razloga”, rekao je portparol.
TikTok je pod pritiskom više vlada zbog zabrinutosti za korisničke podatke. Aplikacija je zabranjena na mobilnim telefonima vlade u Velikoj Britaniji, SAD-u i Kanadi. Bidenova administracija je također zahtijevala od kineskih vlasnika platforme da prodaju TikTok ili će se suočiti sa potpunom zabranom, piše Guardian.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!