Najniže od februara
Cijene nafte pale na nivo prije rata s Iranom, Hormuz se postepeno otvara

Cijene nafte nastavile su padati i vratile se na nivoe zabilježene prije početka rata s Iranom, dok su očekivanja o rastu ponude s Bliskog istoka nadjačala zabrinutost zbog potražnje.
Oglas
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu za isporuku u augustu pali su za 1,06 dolara, odnosno 1,44 posto, na 72,68 dolara po barelu. Američka WTI nafta oslabila je za 76 centi, odnosno 1,08 posto, na 69,58 dolara po barelu.
Oba ugovora spustila su se na najniže nivoe od 27. februara, odnosno prije početka američko-izraelskog rata s Iranom.
Ponuda nadjačala strahove
Augustovski Brent trgovao se niže od septembarskog, koji je bio na 73,59 dolara, što ukazuje na obilnu kratkoročnu ponudu.
Brent je već u srijedu pao za više od tri dolara, nakon što su se smanjile bojazni oko snabdijevanja, dok je WTI zaključio dan s padom od gotovo tri dolara.
Američki sekretar za energetiku Chris Wright izjavio je da su tokovi kroz Hormuški moreuz blizu nivoa prije početka rata s Iranom, navodeći da je najmanje 20 miliona barela prošlo kroz moreuz u posljednja 24 sata.
Ipak, dodao je da će za potpuni povratak u normalu biti potrebno nekoliko sedmica, jer moreuz mora biti očišćen od mina.
Iran povećava prodaju
Rast ponude s Bliskog istoka, zajedno s očekivanjima da će Iran povećati prodaju nakon privremenog ublažavanja američkih sankcija, oborio je cijene fizičkih pošiljki sirove nafte širom svijeta.
Početni sporazum postignut prošle sedmice, kojim je zaustavljen američko-izraelski rat s Iranom, omogućio je nastavak saobraćaja kroz Hormuški moreuz.
Dogovor je otvorio period od 60 dana za pregovore o težim pitanjima, uključujući budućnost iranskog nuklearnog programa.
Sporne nove rute
Wright je poručio da će nafta nastaviti teći kroz moreuz čak i ako dogovor ne opstane, tvrdeći da Iran više neće moći zatvoriti Hormuz.
Teheran, međutim, najavljuje uvođenje takozvanih naknada za pomorske usluge, a ne putarine. SAD odbacuju takav pristup i tvrde da je riječ o međunarodnom plovnom putu za koji se ne smije naplaćivati prolazak.
Oman je u srijedu otvorio privremene rute kako bi olakšao izlazak tankera iz moreuza, uz koordinaciju s Međunarodnom pomorskom organizacijom i omanskim vlastima.
Iranska Revolucionarna garda u četvrtak je upozorila brodove da ne prelaze Hormuški moreuz bez odobrenja, navodeći da će se prema plovilima koja se ne budu pridržavala pravila “postupiti”, te je osudila nove rute.
➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas