
Vojna vlada Sudana postigla je sporazum kojim će Rusija uspostaviti svoju prvu afričku pomorsku bazu u blizini Port Sudana, izjavio je prošle sedmice sudanski ministar vanjskih poslova Ali Youssef Ahmed al-Sharif nakon sastanka u Moskvi sa ruskim ministrom Sergejem Lavrovom, piše Foreign Policy.
Osiguravanjem vojne baze na obali Crvenog mora, Rusija bi se pridružila Sjedinjenim Državama i Kini, koje već imaju baze u Džibutiju. Izbacivanje ruskih trupa iz Sirije nakon pada režima Bašara al-Asada natjeralo je ruskog predsjednika Vladimira Putina da preraspodijeli vojne resurse u Libiju i Sudan, prema više obavještajnih izvještaja.
Najnoviji satelitski snimci sugeriraju da Rusija širi zračnu bazu Maaten al-Sarra na jugoistoku Libije, koja se nalazi u blizini granica s Čadom i Sudanom. Fotografije pokazuju da je Rusija rekonstruirala pistu, izgradila nove skladišne objekte i povećala logističke kapacitete.
Baza je posljednji put korištena 2011. godine od strane trupa pokojnog diktatora Muamara al-Gadafija. Trenutno je pod kontrolom ratnog vođe Kalife Haftara, koji predvodi Libijsku nacionalnu armiju.
“Ovi događaji su u skladu sa strategijom Rusije da uspostavi više vojnih baza u Libiji”, navodi se u objavi bliskoistočne istraživačke platforme Eekad na platformi X. Baza Maaten al-Sarra “omogućava Moskvi da kontroliše rute snabdijevanja i olakša kretanje opreme i osoblja u afrički Sahel, izbjegavajući međunarodni nadzor velikih luka i aerodroma”, dodaje se.
Ukrajinska vojna obavještajna služba pratila je vojne avione i trupe najmanje deset puta od sredine decembra dok su putovali iz ruske sirijske baze Hmeimim u istočnu Libiju.
Posljednjih sedmica, Ahmed al-Sharaa—lider pobunjeničke koalicije koja je svrgnula Asada i koju podržava Turska—naznačio je da planira zadržati bliske veze s Rusijom.
“Ne želimo da Rusija napusti Siriju na način koji bi narušio njen odnos s našom zemljom“, rekao je Sharaa krajem decembra na saudijskom državnom televizijskom kanalu Al Arabiya. Ranije ovog mjeseca, ruska delegacija otišla je u Damask kako bi pregovarala o načinu na koji Moskva može zadržati svoje vojne baze.
Foreign Policy piše da ima smisla u tome da Putin rasporedi svoje snage i diverzifikuje resurse. U Sudanu je Rusija podržavala obje strane u građanskom ratu—prvo snage Rapid Support Forces, a kasnije je obećala više oružja sudanskoj vojsci u zamjenu za pomorsku bazu.
Sudan je prvi put predložio mogućnost ruske pomorske baze 2017. godine pod bivšim predsjednikom Omarom al-Bashirom, koji je svrgnut u puču 2019. godine. Dogovor je postignut 2020. godine, ali je propao nakon izbijanja građanskog rata između suparničkih sudanskih generala u aprilu 2023. Tražeći saveznike za održavanje svog rata, Sudan je prošle sedmice također dogovorio bliže odnose s Iranom.
S druge strane, Libija je podijeljena između turski podržane i UN-om priznate vlade u Tripoliju i suparničke istočne administracije koju predvodi Haftar, a koju podržavaju Rusija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati. Moskva je Haftaru osigurala opremu i oružje, dok ruski naftni gigant Rosneft ima dugoročni ugovor o razvoju naftnih polja i preprodaji libijske nafte.
Sirijska zračna baza Hmeimim bila je ključna za operacije rebrendirane ruske paravojne Wagnerove grupe “Afrika korpus” u Maliju, Burkini Faso, Nigeru i Centralnoafričkoj Republici. No, nedavna istraga CNN-a pokazala je promjenu te strategije nakon Assadovog pada—ruski letovi sada polijeću iz Libije umjesto iz Sirije kako bi stigli u glavni grad Malija, Bamako.
Osim baze u Maaten al-Sarri, Moskva prebacuje opremu na libijske zračne baze al-Khadim, istočno od Bengazija, i al-Jufra (bivše uporište Wagnerove grupe), koje služe kao centri za operacije u Africi. Ruska mornarica navodno traži luku pod Haftarovom kontrolom. Sirijski mediji izvijestili su krajem januara da je 49-godišnji zakup ruske luke Tartus u Siriji otkazan.
“Ruska sposobnost da logistički podrži i svoju vojsku i privatne vojne kontraktore u Africi, kao i da ograniči reputacijsku štetu nastalu padom Assadovog režima, gotovo će sigurno biti prioriteti za rusku vladu”, saopćila je britanska vojna obavještajna služba u izjavi objavljenoj na platformi X prošlog mjeseca.
Analitičari sugeriraju da bi alternativna ruska pomorska baza mogla biti uspostavljena u luci Tobruk u istočnoj Libiji, što bi Moskvi omogućilo da zadrži svoje kapacitete u zapadnoj Africi, a istovremeno pružilo strateško uporište protiv NATO-a na Mediteranu.
U konačnici, strateške ruske baze u istočnoj Libiji dale bi Haftaru veću moć u pregovorima pod pokroviteljstvom UN-a o budućnosti Libije—potencijalno produžujući već ionako fragmentiran vremenski okvir za nacionalne izbore.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!