Politico: Kako je Njemačka izgubila autoritet u istočnoj Europi

Svijet 01. jun 202211:09 0 komentara
REUTERS/Hannibal Hanschke

Ruska invazija na Ukrajinu bila je katalizator da Njemačka izgubi svoj autoritet pokretača i glavnog zagovornika Europske Unije na istoku Europe dok su tu ulogu, prema uglednom magazinu Politico koji se u najnovijem tekstu o ratu u Ukrajini bavio analizom odnosa u EU, preuzele zemlje centralne i istočne EU.

“Merkel je nezamjenjiva”

Rezultat niza nedavnih događaja na Europskom kontinentu je bilo značajno slabljenje uticaja Berlina i veća spremnost drugih zemalja da krenu svojim putem i, u nekim slučajevima, otvoreno prozovu francusko-njemački savez koji je dugo bio u središtu moći i donošenja odluka EU, tvrde brojne diplomate koje su razgovarale sa novinarima Politica.

“Ne treba nam njemačka zaštita; historija nam je dokazala da je [ta zemlja] na pogrešnoj strani historije”, rekao je diplomata iz istočne Evrope uglednom Politicu, misleći na dugogodišnju politiku nezamjeranja Berlina prema Moskvi. “Poljska je pokazala dobro vodstvo po pitanju Rusije, dočeka [ukrajinskih] izbjeglica, kao i postupnom ukidanju ruskog gasa. Baltičke zemlje imaju pametno vodstvo. Bugarska ima novu kredibilniju vladu. Rumunija je stabilna”, rekao je diplomata.

Ranije, kada bi se mađarski predsjednik Viktor Orban protivio EU prijedlozima, bivša njemačka kancelarka Angela Merkel je bila ta koja je pravila ustupke kako bi ga udobrovoljila. Utjecaj Merkel i samog Berlina je bio neupitan.

Ovog puta, tvrdi magazin, Njemačku se opužuje da je željela da izvuće iz prijedloga embarga na rusku naftu i gas. Uprkos negiranju ovih navoda, te obećanju službenog Berlina da će obustaviti kupovinu ovih energenata do kraja ove godine, mnoge istočne i centralno europske zemlje su ostale skeptične do te mjere da je sada već jasno vidljiva šteta koja je načinjena njemačkom ugledu i kredibilitetu.

Uprkos svim naporima Njemačke da se udobrovolji Orban kako bi pristao na embargo, predsjednik Europskog Vijeća Charles Michel je bio taj koji je došao do kompromisa sa Mađarskom te otklonio sve blokade za usvajanje embarga na ruske energente.

“[Njemački kancelar] Scholz je pravi problem”, rekao je neimenovani EU diplomata za Politico. “On je samo merkantilni Nijemac umjesto da bude kreator kompromisa kakav je bila Merkel. Merkel je nezamjenjiva.”

Diplomata je dodao i da se Scholz u najboljem slučaju može opisati kao “Ecofin tip” – član Vijeća za ekonomska i finansijska pitanja, koji se sastoji od državnih ministara finansija, što je Scholz ranije obavljao. “Ali da budem iskren, on ima nivo lidera srednje velike evropske zemlje”, dodao je on.

Prije samo nekoliko dana kamere su simile Scholza kako “koluta očima” kada je čuo novinare kako dovikuju pitanja iz daljine, što je dalje protumačeno kao još jedan nedržavnički potez, tvrdi Politico.

Smanjenje njemačkog uticaja

Državnik za kojeg magazin tvrdi da je jedini na tragu da postane nasljednik Angele Merkel je Mario Draghi premijer Italije koji pati od poljuljanog ugleda zbog višedecenijske političke i finansijske nestabilnosti, a što bi moglo ograničiti i njegov uticaj.

U međuvremenu, list smatra da francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je nedavno reizabran na drugi mandat, nije u stanju da ostavi po strani svoj ego i grandioznost kako bi postao tihi utjecajan u konsenzusom vođenoj politici i odlukama.

Smanjenje njemačkog uticaja već je bilo vidljivo u posljednjim godinama Merkelinog 16-godišnjeg mandata, ali je prvi put postalo jasno vidljivo prošlog juna kada su ona i Makron predložili održavanje samita EU sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom — samo da bi ih lideri iz Poljske, Estonije, Latvije i Litvanije brutalno odbili.

Istočnoeuropske nacije upozorile su da ruski predsjednik Vladimir Putin još nije preduzeo nikakve konkretne korake kao odgovor na napore američkog predsjednika Joea Bidena i upozorile da bi previše blag pristup EU prema autoritarnom ruskom lideru mogao potkopati Bidenove napore da stvori novu geopolitičku ravnotežu.

Kontrola nad procesima

Njemački i francuski kredibilitet već su bili narušeni dugo neuspjelim naporima da se provedu mirovni sporazumi iz Minska, koji su imali za cilj da okončaju separatistički rat koji podržava Rusija u istočnom ukrajinskom regionu Donbasa.

I dok francuski predsjednik Macron uživa ograničeni ugled u centralnoj i istočnoj Europi zvog pridavanja veće pažnje ovom dijelu Europe od svojih prethodnika samo nekolicina ga vidi kao kredibilnog lidera Europske politike.

To je dijelom zato što francuski sistem favorizuje izvršnu vlast u odnosu na izgradnju parlamentarnog konsenzusa i kompromisa. To znači da francuski predsjednici često nisu navikli na cjenkanje koje dolazi s koalicionom politikom u drugim zemljama.

Pored toga, neke francuske ideje se u centralnoj i istočnoj Europi smatraju kontroverznim ili blesavim. Jedna od tih je Makronov nedavni prijedlog o Europskoj političkoj zajednici — ideja koju neki vide kao način da se druge države iz regiona, poput Ukrajina i zemlje zapadnog Balkana izvan EU.

Neki Europski lideri, poput premijera Latvije Krišjānis Kariņša se suprotstavio većoj ulozi Francuske, pozivajući umjesto toga da Njemačka ponovo preuzme vodeću ulogu.

“Bilo bi mnogo bolje, po našem mišljenju, kada bi Njemačka preuzela vodeću ulogu,” rekao je Kariņš u intervjuu za Politico u ponedjeljak. “Moji stavovi se nisu promijenili s promjenom njemačke vlade.”

On nije jedini. Mnogi EU službenici vjeruju da je pitanje vremena kada će se Berlin probuditi i zauzeti svoju poziciju kao najautoritativniji glavni grad Europe. Angeli Merkel je trebalo i dvije godine dok nije preuzela punu kontrolu nad procesima u Europskom Vijeću, istakao je viši zvaničnik Europske Komisije u razgovoru za Politico.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!