Izbori u tri istočne njemačke pokrajine vjerojatno će uvesti stranke koje su prijateljski raspoložene prema Rusiji, što će ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu dati uporište u politici zemlje.
Politico piše da Putin ovog vikenda mogao slaviti teritorijalne dobitke zapadnije od same bojišnice – u Njemačkoj. Stranke koje su prijateljski naklonjene Rusiji u trima istočnonjemačkim pokrajinama – Brandenburgu, Saskoj i Tiringiji – mogle bi ostvariti značajne dobitke na regionalnim izborima u rujnu, pri čemu će se dva održati već u nedjelju.
Proruska Alternativa za Njemačku (AfD) ima velike šanse slaviti u sve tri pokrajine, a raste i nedavno osnovana ljevičarska Alijansa Sahra Wagenknecht (BSW) te bi Moskva mogla uspostaviti snažno uporište u širokom dijelu bivše Istočne Njemačke, regije u kojoj je domonirala desetljećima tijekom Hladnog rata, piše Politico.
Putinova pobjeda
Ostvare li se ove predizborne prognoze, to bi bila osobna pobjeda za Putina koji je osamdesetih godina gradio karijeru u Dresdenu kao KGB-ov špijun.
Sve u svemu, očekuje se da će stranke naklonjene Moskvi, koje se nalaze na krajnjoj desnici i lijevom dijelu političkog spektra, osvojiti najmanje 50 posto glasova u ovim pokrajinama, pokazuju posljednje ankete.
Iako nisu sve stranke tako otvoreno proruski nastrojene kao AfD, zajednička su im dva narativa koja gura krajnja desnica: da NATO dijeli krivnju za rat u Ukrajini i da bi mirno rješenje bilo moguće samo da se Zapad ozbiljno bavio diplomacijom.
Johannes Kieß, sociolog sa Sveučilišta u Leipzigu, kazao je da se demokratske stranke – SPD, CDU, pa čak i Zeleni – nikada nisu uspjele uspjele etablirati na istoku zemlje kao što su to učinile na zapadu, što stranci poput AfD-a olakšava da iskoristi nestabilnije biračko tijelo.
Različit tretman
Ovoj situaciji doprinosi i to što nacionalni političari često ovaj dio zemlje tretiraju kao “drugu”.
“Moramo malo više objašnjavati stvari na istoku nego na zapadu, ali ja to rado činim i volim ići tamo”, kazao je u svibnju čelnik CDU-a Friedrich Merz, govoreći o tvrdom stavu svoje stranke prema Rusiji.
Merz je tom prilikom rekao i da cilja na prvo mjesto u sve tri države, ali to je sada vjerojatno nedostižno. Čak i u Saskoj, gdje se činilo da CDU vodi s malom razlikom, AfD vodi u nekim nedavnim anketama.
Iako je Merzova stranka tamo i dalje konkurentna, to je možda jer se Michael Kretschmer, premijer savezne države Saske, protivi trošenju milijardi na vojnu pomoć Ukrajini, a zagovaranje mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva učinio je središnjim dijelom svoje kampanje.
Kretschmer je također posjetio Moskvu 2021. godine, pozvavši Putina da posjeti Dresden, gdje je ruski čelnik bio stacioniran kada je pao Berlinski zid.
“Bila bi mi velika čast, vaša ekselencijo, pozdraviti vas u Saskoj”, rekao je tada Kretschmer Putinu.
Desetljeća antizapadne propagande
Sama ta situacija pokazuje stupanj do kojeg su ruski narativi uzeli maha u regiji. Čak i ako većina Nijemaca na istoku nema iluzija o Putinu, stanovništvo tek treba prevladati desetljeća protuzapadne propagande. Za mnoge, Moskva nije gora od Washingtona, kojeg populistički političari optužuju da radi iza kulisa kako bi ostvario vlastite ciljeve u Ukrajini.
ukrajisnka vojska izvodi operaciju u Kurskoj oblasti u Rusiji
“SAD je supersila u propadanju koja se bori za očuvanje svoje globalne hegemonije”, rekla je prošli mjesec Sahra Wagenknecht, ljevičarka koja vodi BSW.
Uglavnom, ljevičarski političari na istoku koncentrirani su u BSW-u i stranci Ljevica, nasljednici bivše istočnonjemačke komunističke stranke, i manje su za Putina nego što su za mir.
Što ako AfD pobjedi?
Politico navodi da bi pobjeda AfD-a u sve tri savezne države izazvala politički potres koji bi odjeknuo daleko izvan njemačkih granica, a neki navode da je ovakav scenarij izgledan nakon prošlotjednog napada nožem u Solingenu kada je Sirijac ubio troje ljudi.
Veze AfD-a s Moskvom dobro su dokumentirane. Uoči europskih izbora u lipnju, njemačke vlasti razotkrile su, kako tvrde, operaciju ruskog utjecaja koja uključuje jednog od vodećih kandidata AfD-a. No, unatoč tome, stranka je završila na drugom mjestu sa 16 posto, a posebno dobre rezultate ostvarila je na istoku.
Mnoge visoke osobe iz AfD-a ne skrivaju svoj afinitet prema Putinovom autoritarnom režimu. Björn Höcke, čelnik AfD-a u Thüringenu, rekao je da bi, ako ikada postane njemački kancelar, njegovo prvo putovanje bilo u Moskvu.
Prije nego što su se odnosi između Moskve i Berlina pokvarili, Putin je bio čest posjetitelj Njemačke.
“Bit ću iskren, dolazim u Dresden s posebnim osjećajem”, rekao je publici tijekom posjeta gradu 2009. kako bi primio Orden svetog Jurja, nagradu u čast istaknutim osobama koje se “bore za dobro u svijetu”.
“Ovo je bez sumnje jedno od središta europske kulture, grad bogate povijesti sa svojim posebnim šarmom”, rekao je Putin.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!