Predsjednik Azerbejdžana Macronu: Izvinite se zemljama koje ste kolonizirali

Predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev optužio je danas Francusku da je jedna od zemalja koje nastavljaju svoju neokolonijalnu politiku, javlja Anadolu.
Oglas
Govoreći na sastanku Pokreta nesvrstanih u Bakuu, Aliyev je pozvao francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da se izvini zemljama pogođenim francuskim kolonijalizmom.
“Neka se izvini milionima ljudi koje su njegovi prethodnici kolonizirali, koristili kao robove, ubijali, mučili i ponižavali. To neće biti samo priznanje historijske krivice Francuske, već će joj pomoći i da prevlada posljedice duboke političke, socijalne i humanitarne krize u kojoj se našla nakon brutalnog ubistva alžirskog tinejdžera“, rekao je Aliyev.
https://n1info.ba/svijet/francusku-potresaju-neredi-macron-razmislja-o-blokadi-drustvenih-mreza/
Aliyev je također rekao da je rasistička i diskriminatorna retorika postala uobičajena u Francuskoj, uključujući i medije.
Nahel M., 17-godišnjak alžirskog porijekla, ubijen je iz neposredne blizine od strane policajca prošle sedmice u pariškom predgrađu Nanterre. To ubistvo izazvalo je val masovnih protesta u Francuskoj na kojim su zabilježeni i veliki neredi i sukobi policije i demonstranata.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas