‘Udaljenost između Kapustin Jara i Dnjipra je otprilike 800 kilometara. To jednostavno nije interkontinentalna udaljenost‘
Zračne uzbune oglasile su se rano u četvrtak diljem Ukrajine zbog novih ruskih napada hipersoničnim, interkontinentalnim i krstarećim raketama.
Hipersonični Kinžal pogodio je regiju Dnjipra, prenosi novinska agencija Ukrinform. Raketa je lansirana s borbenog zrakoplova MiG-31. Vojni guverner regije Serhij Lisak rekao je da je u napadu pogođeno industrijsko postrojenje u Dnjipru te su u gradu izbila dva požara.
Gradonačelnik Boris Filatov objavio je da je oštećen i centar za ljude s posebnim potrebama.
Ukrajinske zračne snage kasnije su izvijestile da je u napadu korištena i interkontinentalna balistička raketa, ispaljena iz regije Astrahan na Kaspijskom jezeru.
Radi se o raketi RS-26 “Rubež” dometa 5800 kilometara.
Međutim, vojni stručnjaci nisu baš sigurni u ukrajinsku teoriju da je Rusija prvi put u povijesti interkontinentalnom balističkom raketom napala Ukrajinu.
– To jednostavno nema smisla – rekao je Pavel Podvig, ekspert iz Centra za studije kontrole naoružanja na Moskovskom institutu za fiziku i tehnologiju.
– Udaljenost između Kapustin Jara i Dnjipra je otprilike 800 kilometara. To jednostavno nije interkontinentalna udaljenost, a uzmite u obzir da takve rakete mogu letjeti 5.500 kilometara.
U cijeloj toj priči još jedna stvar se ne uklapa.
– Raketa RS-26 je umirovljena još 2018. godine. OK, možemo uzeti u obzir činjenicu da je raketa izvučena iz nekog skladišta samo za ovaj napad, ali to implicira da je Rusija imala određeni broj ovih projektila u skladištu gotovo deset godina. Nije nemoguće, ali nije realno.
Podvig je zaključio kako mnoge takve rakete imaju i minimalni domet kojim moraju putovati…
Pavel je na kraju zaključio:
– Pozvao bih ljude da ostanu mirni, da riječ ‘interkontinentalno‘ ne tumače kao nešto što je ‘super-opasno‘. Međutim, treba biti jako oprezan pri iznošenju ovakvih tvrdnji…
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!