Oglas

UN: SAD osudile napad na nuklearku, "za dlaku spriječena katastrofa"

1646459904-2022-03-04T083733Z_1093044745_RC2KVS9EIOT0_RTRMADP_3_DISASTER-FUKUSHIMA-LAWSUIT-900x561
REUTERS/Tomohiro Ohsumi/Pool/File Photo | REUTERS/Tomohiro Ohsumi/Pool/File Photo

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija održao je hitan sastanak u petak, na kojem je Amerika osudila ruski napad na nuklearnu elektranu u Zaporožju u Ukrajini.

Oglas

Rusija je preduzela "nepromišljene" i "opasne" korake, ocijenila je Linda Thomas-Greenfield, američka predstavnica pred Vijećem sigurnosti.

Ona je naglasila da "neposredna opasnost" i dalje traje, jer su ruske snage na oko 32 kilometra od još jedne nuklearne elektrane – druge po veličini u Ukrajini. U pitanju je nuklearka Južnoukrajinsk.

Rekla je i da je u svijetu u petak "za dlaku spriječena" nuklearna katastrofa.

Vasilij Nebeznja, koji predstavlja Rusiju pred UN-om, rekao je da elektranu sada "čuvaju" ruski vojnici.

Kako je dodao, rad elektrane se odvija normalno, a nivo radijacije je uobičajen.

Na hitnom sastanku, ruski ambasador u UN-u je rekao da postoje "laži o tome kako su ruske trupe napale nuklearnu elektranu u Zaporožju".

Ukrajinski ambasador je uzvratio, nazvavši svog ruskog kolegu "lažovom" i rekao da je fabrika pretrpjela štetu.

Vijeće je zasijedalo nakon što je izbio požar u nuklearnoj elektrani Zaporožje u Ukrajini, izazvan ruskim granatiranjem. Rusija je demantovala napad na elektranu i optužila Ukrajini za diverziju. Nivoi radijacije u nuklearki su normalni, kažu ukrajinski i američki zvaničnici. Operacije u fabrici se sada nastavljaju, ali su je ruske snage "zauzele" rano u petak, saopćile su ukrajinske vlasti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama