Sinoć je u BiH bila prava tropska noć - kažu metereolozi. Zemlje regije zahvatio je toplotni talas, ali i olujni udari vjetra, koji su u pojedinim dijelovima zemlje čupali stabla. Provjerili smo kako je došlo do toga.
Ljeto nije kalendarski ni počelo, a temperature su iznad 30 stepeni. Temperature su obarale rekorde tokom noći i jutra, a u Jajcu je zabilježen najviša temperatura u posljednjih stotinjak godina. Uzrok svemu je polje niskog pritiska i fronta toplog zraka koja nam stiže sa sjevera Afrike.
“Front se prostire preko cijele Evrope, ide do sjevera Afrike. Ti frontovi idu malo sjevernije, pa nas, možemo reći, repom zahvate, sjeverna područja naše zemlje ili malo južnije. U ovom slučaju imamo direktan prelazak preko naše zemlje što nije neuobičajeno. Dešavalo se i dešavat će se u budućnosti“, rekao je Ibrahim Hadžismailović iz FHMZ.
Pored visokih temperatura problem je predstavljao i jak vjetar koji je obarao stabla i kidao grane. Jake udare vjetra uzrokovala promjena po visinama, te dolazi do turbulencija kada vjetar iz viših slojeva miješa se sa vjetrom u nižim.
“Imali smo tropsku noć uz vrlo jaki južni vjetar koji je ponegdje dostizao i olujne vrijednosti kako je bilo i u Banjaluci u toku noći. Tada je imao udare i do 17 m/s“, kazao je Igor Kovačić iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Građani poteškoće već osjete, pogotovo hronični bolesnici i penzioneri.
Kako bi se izbjegle posljedice na zdravlje ljekari iz ljeta u ljeto ponavljaju mjere zaštite, međutim tvrde da građani nerijetko to ignorišu pa intervencije hitne pomoći su česte.
Ljekari dakle savjetuju da se izbjegava boravak na otvorenom tokom najtoplijeg dijela dana. Međutim, veliki je broj onih koji takvu prevenciju nisu u mogućnosti praktikovati. Među njima su svakako i građevinski radnici, ali i brojni drugi čiji posao zahtjeva kretanje po najvišim temperaturama. Takvima će predah značiti nešto nestabilnije vrijeme u danima vikenda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.