Kako prepoznati je li vijest koju čitate lažna?

Vijesti 08. dec 201612:40 > 16:22
Pixabay.com / Ilustracija

Lažne vijesti sve su rasprostranjenije i stvaraju sve veći problem, kako medijima, tako i publici. Čak se i Facebook odlučio obračunati s lažnim vijestima, pa je prestižni američki univerzitet Stanford provelo istraživanje na tu temu, a javni američki radio NPR objavio je šest koraka kako prepoznati lažnu vijest.

Za NPR su savjete objavili Alexis Mantzarlis iz International Fast-Checking Networka i asistentica na odsjeku komunikacije i medija na Merrimack Collegeu, Melissa Zimdars.

1. Obratite pažnju na domenu i URL

Etablirane novinske organizacije vlasnice su svojih domena i standardnoga su izgleda, koji vam je vjerovatno poznat. Međutim, ukoliko stranica ima domenu com.co ili slično, trebali biste je dodatno proučiti, kako biste bili sigurni da joj možete vjerovati. To se tiče čak i onih stranica s takvom ekstenzijom, koje izgledaju vrlo profesionalno napravljene i koriste donekle prepoznatljiv logo.

2. Pročitajte dio “O nama”

Većina stranica imat će informacije o redakciji, kompaniji koja je vodi, članove uprave, misiju i etiku kojom se vode. Jezik koji se koristi za te izraze vrlo je izravan i bez dodataka. Ukoliko je melodramatičan i čini vam se prenapuhan, trebali biste postati sumnjičavi. Osim toga, ljude o kojima ste čitali u tom odjeljku trebali biste moći pronaći i drugdje na internetu, ne samo na toj stranici.

3. Pogledajte citate u člancima

Odnosno, nedostatak citata u tekstovima. Većina profesionalnih organizacija koristi više izvora za svaku priču, a koji se tiču područja ili polja djelovanja kojega se članak tiče. Ukoliko se radi o ozbiljnoj i kontroverznoj temi, vjerovatnije je da će tekst sadržavati brojne citate. Tražite profesore ili druge akademske građane koji pričaju o istraživanjima koje su pravili, ali pokušajte i pronaći ta istraživanja.

4. Pogledajte ko je izgovorio pojedine citate

Osim ko je rekao, važno je i što je rekao. Jesu li respektabilan izvor, koji možete provjeriti brzom pretragom na Googleu? Guglajte i citate, čak i ako se radi o eksluzivnom intervjuu za pojedini medij, vjerovatno će se izvor dotaknuti citata koje je već ranije negdje izgovorio, pa ćete ih lako provjeriti.

5. Provjerite komentare

Veliki broj lažnih ili krivih priča dijele se po društvenim mrežama. Naslovi su napisani tako da privuku pažnju čitatelja, ali morali bi i tačno reći o čemu se tu radi. To u posljednje vrijeme nije slučaj. Naslovi će biti napisani bombastično i senzacionalistički i često neće imati pretjerane veze s temom članka. Takve riječi u pravilu imaju brojne komentare na Twitteru i Facebooku, pa ih pročitajte nekoliko. Ukoliko vidite opetovana upozorenja kako se radi o lažnom članku, onda je to vjerovatno istina.

6. Obrnuta pretraga slika

Slika ili fotografija trebala bi tačno ilustrirati o čemu se radi u tekstu. Ukoliko sumnjate da bi članak mogao biti lažan, dođite mišem na sliku i desnim klikom miša odaberite Google pretraživanje. Ukoliko se ista ilustracija pojavljuje na mnogim člancima o različitim temama, vjerovatno ne prikazuje upravo ono o čemu ste čitali u članku, nego se radi o generičkoj ilustraciji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.