
O izvještaju CIA-e, djelovanju obavještajaca, mučenju zatvorenika i ilegalnom transportu osumnjičenih za terorizam u Pressingu sa Amirom Zukićem govorili su Vlatko Cvrtila, Aleksandar Radić, Mladen Marić i Nađa Dizdarević.
[caption id="attachment_46387" align="alignnone" width="750"]
Dizdarević je još dodala da ako izvještaj ne probudi sankcije prema počiniocima, može se protumačiti kao zlonamjeran.
"Mi smo obilježeni, ja i moja djeca. Kada godinama o vama pričaju da ste supruga teroriste, to se ljudima ureže u sjećanje i onda ništa ne možete uraditi", dodala je ona.
http://www.youtube.com/embed/VU9GDzPrgNw Vanjskopolitički analitičar i novinar Mladen Marić je istakao: "Ovaj izvještaj ne znači ništa. Pravda se može postići samo ako se osude Bush, Cheney, Ramsfeld i ostali. Oni su pravi zločinci, ali se oni nikad neće osuditi".
Marić je istakao zanimljiv primjer koji, kako kaže, opisuje američku odgovornost:
Komadant zatvora Abu Graib je bila žena Janice Kaprinsky koja je kao sankciju 2004. dobila premještaj na Havaje. Možete misliti kakva je to kazna.
"Nakon 11. septembra politika Amerike se nikad neće promjeniti, ovo bi moglo malo možda smiriti situaciju".
Video linkom iz Zagreba se uključio Vlatko Cvrtila, ekspert za sigurnost koji je kazao:
"Tajming objavljivanja ovog izvještaja nije slučajan. Kada vidimo šta je u izvještaju zapisano, čini mi se da je izvještaj namjerno sada pušten u javnost. SAD vrlo vjerovatno neće poduzeti ništa protiv ljudi koji su sudjelovali u metodama mučenja".
[caption id="attachment_46392" align="alignnone" width="750"]
Također, video linkom se pridružio i Aleksandar Radić, vojno-politički analitičar iz Beograda.
"Oduvijek je bilo da sila Boga ne moli. Kada radite u sistemu, onda razmišljate šta je svrsishodno da uradite. U modernom svijetu snage sigurnosti koriste ono što im je na raspolaganju, a to je sila", kazao je Radić.
Vlatko Cvrtila je još kazao da će ovo izazvati zgražanje ljudi koji na ovo ne gledaju kao analitičari. Dodao je da opasnost od odmazde postoji, ali nije velika.
[caption id="attachment_46382" align="alignnone" width="750"]
Nađa Dizdarević je kazala da se u Guantanamu koriste brojne metode koje nisu navedene u izvještaju CIA-e. Od seksualnog zlostavljanja do mnogih drugih za koje ona, kako kaže, zna jer su joj pričali oni koji su bili tamo.
"Oni ovdje hapse tako što komšiji daju 200 dolara i on kaže 'Onaj je terorista' i oni te odvedu. Čula sam da dok su mučili neke osobe govorili su im 'za ovo se zahvali komšiji koji te prodao za 200 dolara'", kazala je Dizdarević.
[caption id="attachment_46377" align="alignnone" width="750"]
"Na takvim mukama bi svako sve priznao. Ja bih priznao, jesam ja sam vidio bin Ladena samo da se riješim tih muka. Taj waterboarding i ostale metode koje koriste. Dajte molim vas, pustite to, kakva demokratija? Molim vas, ovo se i dalje nastavlja. CIA je država u državi i uvijek će raditi šta ona hoće", kazao je Mladen Marić o mukama kroz koje prolaze zatvorenici u zatvorima koje kontroliše CIA.
Nađa Dizdarević je za kraj istakla da za dešavanja koja su se desila njezinoj porodici krivi Zlatka Lagumdžiju, s obzirom da je on bio ministar vanjskih poslova u to vrijeme i protiv njega je podnijela tužbu.
Marić je još dodao da se politika na većem nivou nikad neće promjeniti te da Amerika sve ovo radi zbog nafte.
"Terorizam je postojao prije 11. septembra i uvijek će postojati. Samo sad se historija dijeli na prije 11. septembra i poslije 11. septembra. Pazite, riječ je o špijuniranju. Postoje ambasade, a šta su one drugo nego špijunske službe, to mora biti svima jasno", zaključio je Marić.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare