Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas se na sjednici izjasnilo o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, a nakon usvajanja - predstavnicima medija obratili su se Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Mirko Šarović, ministar trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te ministar finansija i trezora BiH - Vjekoslav Bevanda.
Zvizdić je kazao da je usvajanje neophodno sa odgovarajućim dopunama kao mjera neophodna za drugu trašu aranžmana sa MMF-om, što je bio i zadatak Vijeća ministara.
Set novih zakona Vijeće ministara je uputilo u parlamentarnu proceduru, sa prijedlogom da se razmatra po hitnoj proceduri.
“Nadamo se da će sjedice biti uskoro održane, i da će set zakona kao i realizacija uskoro biti u konačnici ispunjene, kako bi se stvorili realni uvjeti za realizaciju aranžmana sa MMF-om”.
Savez za promjene nije glasao za ova set zakona o akcizama, no uprkos tome Vijeće ministara je imalo dovoljno glasova. O razlozima što predstavnici SZP u Vijeću ministara, odnosno Mirko Šarović i ministar vanjskih poslova Igor Crnadak nisu glasali, objasnio je ministar trgovine i ekonomskih odnosa, Mirko Šarović.
“Ovaj zakonj je prošao većinom glasova, jasno je da smo Crnadak i ja glasali protiv. Podržavamo reformski put BiH, ali tražili smo da se kroz novi namet od 15 feninga proizvede i ostvari minimalni nivo zaštite za najugroženije, poljoprivrednike”, kazao je Šarović.
Proces adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju došao je sa nametom od 15 feninga, a Šarović tvrdi da će poljoprivrednici doći u tešku situaciju.
“Tražili smo uvođenje kateogrije plavog dizela, i da se od 15 feninga nameta, tri ili četiri feninga odvoje u budžete entiteta, i da se ovaj novac da poljoprivrednicima, kako bi se ublažile posljedice adaptacije”, pojasnio je Šarović.
Tražit će da se kroz amandmane nameti ne odnose na poljoprivrednike, ali i tražio je očitovanje predstavnika Vlade RS, koja šuti, da se oglasi ko stoji iza potpisa pisma namjere MMF-u.
“Odbili su podršku sektoru poljoprivrede, i naznačili da će uštede dodatnih pet miliona KM od podsticaja za poljoprivredu. Ovo je rekao bih, naš jasan stav. Vidjet ćemo. Zakon ide u proceduru. Vidjet ćemo da li ima prostora da se kroz amandmane utiče da se upotpuni set zakona sa mjerama koje se tiču poljoprivrednog sektora”.
Ministar finansija i trezora BiH, Vjekoslav Bevanda pokušao je razdvojiti efekte – u slučaju da zakon prođe parlamentarnu proceduru.
“Ispunili smo uvjete MMF-a, biće druge tranše. Drugi dio je važan, a to je da se ispune zahtjevi ostalih kreditnih fondova. U fazi dogovaranja je 800 miliona KM za autoceste, koridor 5C i ostale ceste”.
Kaže da su napravljene dubinske analize, pokazalo se da ne mogu više držati teret zaduženja, i da sredstva od akciza neće ići na krpljenje proračuna – nego na račune autocesta oba bh. entiteta.
“Biće kolateral za ugovorene kredite, koji će mogućiti gradnju”.
Kazao je da je bitan i Zakon o zaštiti depozita, odnosno peti zakon koji je usaglašen sa odredbama, u slučaju da dođe do potresa u bankarskom sektoru – kako bi se onda moglo pristupiti restruktuiranju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.