Oglas

Zvizdić o detaljima Hahnovog pisma u vezi sa akcizama

author
N1 BiH
19. okt. 2017. 16:56
>
17:19
zvi1
N1 | N1

Nakon 118. sjednice Vijeća ministara BiH predsjedavajući Denis Zvizdić se obratio medijima i predstavio glavne zaključke.

Oglas

"Dozvolite mi da prođemo kroz nekoliko tema. Što se tiče 118. sjednice VM BiH od materijala koji mogu biti interesantni mogu reći da je danas usvojen nacionalni akcioni plan Mediteranskog područja BiH. Ključni cilj svih projekata je da se smanji zagađenje Jadranskog mora i priobalnog područja Neuma. Drugi bitan materijal jeste Izvještaj ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o slobodi govora i stanju medija u BiH. Kao što znate, da bi došli do ovog materijala održan je veliki broj sastanaka kao i tri radionice sa novinarima i predstavnicima nevladinih organizacija. ovaj materijal je usvojen i bit će proslijeđen Parlamentarnoj skupštini BiH", poručio je na početku obraćanja medijima Denis Zvizdić.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH je kazao da je prevod Upitnika Evropske komisije počeo te da je verificirano 17 poglavlja.

"Prevod Upitnika je počeo, prvih 17 poglavlja koja su verificirana i vrlo brzo će biti verificirana ostala poglavlja. Aktivno se radi na tome da na najmanju mjeru svedemo broj neusaglašenih pitanja. Taj broj će biti manji od 10 posto što govori o spremnosti da koordiniramo i radimo na stvaranju konsenzusa kako bi nadoknadili izgubljeno vrijeme i do kraja godine pošaljemo odgovore na Upitnik prema Briselu. To je najvažniji cilj kada govorimo o euroatlanskim integrancijama", dodao je.

Nakon toga, Zvizdić je poručio da je sitglo pismo od komesara EU Johannesa Hahna u vezi sa Zakonom o akcizama.

"Druga tema o kojoj želim govoriti jeste pismo komesara Hahna koji još jednom apostrofira važnost usvajanja Zakona o akcizama. Još uvijek ostaje naša obaveza kada govorimo o zakonu o akcizama, ja bih volio u nekom interaktivnom dijalogu s vama govorim o ovoj temi jer ste vi jako dobro upućeni u tu priču. Akcize nam trebaju, to je najbolji model koji bi omogućio nove investicione projekte u oblasti cestogradnje i ja sam najveći zagovornik da idemo u pravcu usvajanja Zakona o akcizama. Druga činjenica jeste da je ideja o povećanju akciza bazirana na namjeri da pokrenemo novi investicioni ciklus i da bi nova sredstva trebala biti namijenjena isključivo za gradnju autocesta, a ne nikako u budžetsku potrošnju. Imamo nekoliko otežavajućih činjenica s obzirom da nam je isti tekst Zakona proslijeđen na Parlamentu nekoliko puta. Evo ponavljam, vi znate o ovoj temi koliko i ja, i svjedoci ste da je isti tekst proslijeđen nekoliko puta u Predstavničkom domu. Sada smo u utrci sa vremenom što je po meni manje važno od ove utrke da na kraju dobijemo efektivan i stručno utemeljen Zakon. Da bi mogli govoriti o većini u Predstavničkom domu, tekst mora pretrpiti određene izmjene u smislu prikupljanja i raspodjele sredstava kako bi se u svakom trenutku znalo koliko je novih sredstava prikupljeno prema kojem nivou vlasti. Onda će ti nivoi vlasti obavještavati javnost o projektima u koje su ta sredstva usmjerena", poručio je Zvizdić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama