Domaći političari nemaju se mnogo čime pohvaliti u 2017. godini. Naročitog napretka nije bilo ni u jednoj oblasti. Mladi sve više napuštaju zemlju u potrazi za boljim životom. Rijetki su oni koji ostaju i svoju budućnost vide u BiH. Ali ih ima. Pitali smo studente, građane i penzionere šta očekuju u 2018.
Sead Delalić, dvostruka zlatna značka Univerziteta u Sarajevu 2017. godinu pamtit će kao uspješnu. Trenutno radi na kreiranju novog informacionog sistema za univerzitet i na inteligentnim softverskim rješenjima za primjenu nauke u industriji. Na ličnom polju u 2018. očekuje doktorat, ali nije optimističan kada je riječ o promjenama u bh. društvu.
“Po tom pitanju se nadam da će mladi sami shvatiti i razumijeti da ništa neće doći samo od sebe nego da sami moramo dovesti te promjene koje želimo da se dese u društvu”, ističe Delalić.
Slično razmišlja i njegov kolega Harun Hindija. Matematički olimpijac i dobitnik brojnih medalja. Magistar s prosjekom 10, kaže spreman je učenje zamijeniti realnim životom i borbom za egzistenciju. Trenutno je na birou i nada se poslu asistenta na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu.
“Nadam se da u 2018. godini i narednim godinama BiH sve više povećavati ulaganja u nauku koja su vjerovatno najniža Evropi, nadam se da će biti nekih grantova i nešto slično da ćemo mi mladi moći primjenjivati svoje stečeno znanje”, poručuje Hindija.
Od nove godine građani Sarajeva očekuju različito.
“Da sam stariji godinu.”
“Da budem mlađa ljepša da svi budemo pozitivniji i da nešto lijepo se desi.”
“Sreću zdravlje uspeh, ljubav.”
“Stagnacija ništa drugo, ne vidim ni neki napredak ni neki nazadak, ovo je status quo od ‘90-ih.”
“Puno keša, to nam ova država, to će nam priuštiti.”
2017. godina građanima BiH nije donijela bolji standard i više posla, a mnogi analitičari ocjenjuju je godinom promašenih političkih očekivanja i neostverenih ciljeva.
Socijalnu pravdu u 2018. čekuju penzioneri. Borili su se kažu za novi zakon i materijalnu stabilnost. Iako im je obećano povaćenje penzija od 1. januara, sa strahom čekaju ishod sjednice Zastupničkog doma federalnog parlamenta.
“Ako nam se ne usvoji ovaj zakon do kraja godine, dakle ako zaista ne budu imali bar malo razumijevanja prema nama, mi ćemo tražiti onda povećanje za sve penzionere 10 posto, ali neće to biti samo to…Mi ćemo organizovati na proljeće masovne proteste”, kaže Vesna Grgić.
Uz želje za dobro zdravlje narednoj godini, žele kvalitetne lijekove na esencijalnoj listi, kao i mogućnost liječenja na području cijele Federacije, poručuju iz saveza. Ostaje nada da ostvarenje tih želja neće morati tražiti novim protestima.