VIDEO: Hronologija tragedije na autoputu kod Sarajeva

Vijesti 03. jul 201818:14 > 18:39
N1

Obitelj, prijatelji, poznanici danas su se oprostili od Nađe, Ajle i Lejle, tri djevojke koje su smrtno stradale u prometnoj nezgodi koja se u petak dogodila na autocesti A1. Liječnici se i dalje bore za život 18-godišnje djevojke koja je preživjela nesreću.

U bolnici s teškim ozljedama hospitaliziran je i 20-godišnji mladić koji je upravljao ovim automobilom. Na podrućju općine Hadžići danas je zbog ove tragedije Dan žalosti. I ova prometna nesreća ponovno je otvorila pitanje kakva je uistinu stvarna situacija na bh. cestama?!

Petak, 29. lipnja. Autocesta A1. Sarajevska zaobilaznica. Mjesto Butile. Na dionici Tarčin- Donja Jošanica na cesti i neregistrirani automobil marke BMW X 5. U njemu pet osoba. Četiri djevojke od 16, 17, 18 godina i vozač 20-godišnji mladić. Jedna vožnja od točke A do točke B, pretvorit će se u vožnju strave i užasa.

18:25 sati, izlaz Butile. Odvajalište za Sarajevo. Prema neslužbenim informacijama – automobil iz preticajne trake pokušava naglo skrenuti ka izlazu za Sarajevo. Veća brzina od dozvoljene, mokar kolovoz, neiskustvo, sudeći po svemu – bili su kobni. Vozač gubi kontrolu. Automobil udara u zaštitnu metalnu ogradu. Ova raskrsnica u trenutku postaje mjesto strašne tragedije.

18:28 sati, hitna pomoć u Sarajevu prima prvi poziv za pomoć. Na mjesto nesreće upućuju pet ekipa. Prvo ambulantno vozilo stiže 12 minuta nakon poziva.

18:29. Poziv na intervenciju primaju i vatrogasci. Šesnaest minuta poslije i njihovo prvo vozilo stiže na mjesto događaja. Nekoliko liječničkih timova pokušava spasiti živote stradalih. No na mjestu događaja – za dvije djevojke nije bilo spasa. Ostalih troje ozlijeđenih hitno se prebacuju u Opću bolnicu Abdullah Nakaš. Iz ove bolnice dvije djevojke zbog težine ozlijeda, prevoze se na UKCS.

U 20 sati i 5 minuta, jedna od njih gubiti bitku za život. Cesta je toga dana ugasila tri mlada života. Liječnici se bore za živote njih dvoje.

Ovu nesreću osobno i emotivno doživjela su dvojica očeva – Enes i Amir. 10. listopada 2016. živote su izgubile njihove kćerke – Selma i Edita. Djevojke koje su postale simbol stradanja na cesti. Skoro dvije godine nakon poručuju: kompletno društvo nije izvuklo pouku iz njihove tragedije.

“Nisu izvukli pouku. Kao ni iz ovoga u petak. Svakome se može dogoditi. Mi se ne borimo za našu djecu, nama ništa ne može vratiti. Sud kada bi ga ubio. Borimo se da se ne dešava to. Ali izgleda da se slabo borimo”, kaže Amir Agić, otac stradale Selme.

No kada su ceste u pitanju statistika je crna. Prema podacima sarajevskog MUP-a u prvih pet mjeseci zabilježena je 3.825 prometna nesreća. Uključujući i ovu nezgodu na cestama je u ovoj godini ugašeno 11 života. Poređenja radi, u prošloj godini na cestama je smrno stradalo 14, a u 2016. čak 21 osoba.

Stručnjak iz oblasti prometa Ševal Kovačević upozorava: ceste su postale najveća masovne grobnice na svijetu. Stanje sigurnosti prometa u BiH itekako je pogoršano.

“Saobraćaj uzima danak i to je najopasnije okruženje za čovjeka. Od svih traumatskih smrti na svijeti 36 posto otpada na cestovni promet. Ako uzmete ovdje, na 3 milijuna i 700 000 stanovnika imate poginulih 370, to je katastrofa, dva puta više nego zapad. Ova statistika je znak da se mora postupati. Otrijeznimo se. Ne možemo čekati da nam se dogodi”, kaže Kovačević.

Prebrza vožnja, nepažnja, vožnja u alkoholiziranom stanju, neiskustvo, najčešći su uzroci prometnih nesreća u BiH. Nesreća koje na bh. cestama uzimaju danak. Danak koji se plaća onim najvrijednijim, ljudskim životima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.