BiH i EBRD danas su potpisali potpisan Ugovor o zajmu vrijedan 210 miliona eura. EBRD će financirati 14 kilometara dugu dionicu Koridora 5C, koja prolazi kroz Republiku Srpsku.
Ceremonija potpisivanja ugovora, šlag je na tortu poručili su državni ministar financija i predsjednik EBRD-a. Dionica se proteže od Jošaničke petelje, zaobilazi Grad Doboj, i ide južno prema Federaciji, rijekom Usorom do mjesta Medakovo. Vrijedost zajma je 210 miliona eura, od čega Republika Srpska dobiva 150 miliona, a Federacija 60. Rok otplate je 15 godina, sa tri godine grace perioda, a izgradnja bi trebala biti završena 2022. godine.
“Novac je raspoređen u skladu sa projektom, konfiiguracijom terena i potrebnim ulaganjima na terenu, što je dogovoreno sa EBRD-om, nadležnim entitetskim ministarstvima i Ministarstvom financija BiH”, kazao je Vjekoslav Bevanda, ministar financija BiH.
“Posljednjih 36 sati smo razgovarali i pregovarali kako bismo omogućili da se desi ova ceremonija potpisivanja. Ovo je je još jedan dokaz odličnih odnosa BiH i EBRD-a”, izjavio je Suma Chakrabarti – predsjednik EBRD-a.
A dok Koridor kroz Bosnu i Hercegovinu ne postane stvarnost, moguće ga je vidjeti u virtualnoj. Potencijalni investitori koji bi možda uložili u izgradnju Koridora 5C, mogu na ovaj način da vide kako to izgleda.
U našu zemlju ovih dana stiglo je oko 3 hiljade učesnika EBRD konferencije, potencijalnih investitora sa kojima su imali priliku da se susretnu i domaći privrednici. Neki od njih su i uspjeli dogovoriti milionske poslove.
“Jučer smo potpisali ugovor od 16 miliona za alping koster i gondolu. Gradimo najveći alping koster u Evropi 2,2 kilometra, koji ide sa vrha jezera do platoa Poljice”, kazao je Igor Gordić iz OC Jahorina.
“Danas u svijetu postoji potražnja za dva miliona IT stručnjaka. Mi smo malo tržište, ali veoma dobar IT sektor. Ono na što smo se mi fokusirali kao organizacija, jeste edukacija IT stručnjaka, kazao je Edin Deljkić, predsjednik UO Bit Alijanse.
Panel posvećen potencijalima investiranja u Bosnu i Hercegovinu, pokazao je sve prednosti naše zemlje, ali i činjenicu da su svi oni koji su do sada uložili kapital ovdje – profitirali.
“Gotovo nema ozbiljnijeg stranog investitora koji nije uspio u BiH i koji je izgubio svoj kapital”, kazao je Ahmet Egrlić iz VTK BiH.
“Mislim da je otvaranje pandorine kutije koja se zove BiH i političke nestabilnosti, eliminisana ovim skupom. Pokazalo se da smo dobri organizatori, d asmo dobri domaćini, da smo civilizovani ljudi”, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.
Sastanak EBRD-a ostavit će potencijal od 400 miliona eura, odobrenih za projekte u Bosnu i Hercegovinu, od čega stotinu miliona namijenjenih privatnom sektoru. Data je podrška i projektima zelenih gradova, u koji su uključeni gradovi koji u svojim urbanim granicama i li širem području imaju više od 100 hiljada stanovnika, a to su Sarajevo, Banjaluka, Mostar, Zenica i Bijeljina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad