Bez dogovora je okončan još jedan sastanak delegacija SDA i HDZ BiH u Mostaru. Strateška pitanja, poput izmjena izbornog zakona , te uspostave vlasti na nivou Federacije nisu usaglašena. Zaključak je da Mostar ove godine mora imati izbore, te da će izborni zakon biti tema i budućih pregovora. Ali daleko je dogovor, poručuju lideri.
Ležerna i opuštena atmosfera obilježila je početak sastanka lidera dvije stranke. Prije teških političkih tema –razgovor o vremenu.
Nakon kratkog opuštenog razgovora, na red su došle i izmjene izbornog zakona, izborni proces u Mostaru, problem deponije Uborak, blokada vlasti, migrantska kriza i druge aktuelne teme. Iako je sastanak trajao više nego što je predviđeno, dogovor o ključnim temama je izostao.
“Dogovorili smo se da se nastavimo dalje dogovarati, obzirom da kad smo sve prošli puno je stavova približeno, ali u konačnici daleko smo od toga da možemo da kažemo da smo strateška pitanja usaglasili. Prioritet HDZ-a ostaje izborno zakonodavstvo i to bi u potpunosti relaksiralo sve odnose”, izjavio je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.
Međutim Izetbegović je mišljenja da izborni zakon ne treba vezivati za važna pitanja, poput rekonstrukcije Vlade FBiH, te da moraju pronaći zajednički odgovor na trenutnu krizu u državi, a ne da uzrokuju nove krize međusobnim neslaganjima.
“Sa HDZ-om nismo riješili strateške stvari i nisam optimista da to možemo brzo riješiti, jer valja uskladiti odluke Ustavnog suda, Evropskog suda za ljudska prava, težnje HNS-a, naša gledanja i gledanja građanskih stranaka. Tu formulu nije lako naći. Ne može se reći da je nemoguće, postoji šansa”, kazao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Jednaka šansa postoji da se u Mostaru nakon 11 godina održe lokalni izbori. Čović uvjeren u takav scenarij. Stavovi po pitanju izbora vijećnika su približeni, međutim, SDA insistira na izmjenama Statuta grada, a HDZ da se ovo pitanje riješi u paketu sa ostalim spornim pitanjima iz Izbornog zakona.
“Ako uspijemo naći rješenje za Mostar, možda će HDZ biti spreman da se taj dio paketa riješi odvojeno”, poručio je Izetbegović.
“Ne možete pričati o Gradu Mostaru i zaštiti konstitutivnih naroda, a da to niste uradili na razini Federacije i države. Zajednički ćemo tražiti rješenje, dati puni doprinos, to je naše obećanje jer do kraja mjeseca ćemo morati javnost informirati dokle smo stigli. Možda ne stignemo daleko, a moguće da napravimo ogroman iskorak”, kazao je Čović.
Što se tiče deponije Uborak koja je već 12 dana blokirana, potrebno je, tvrde, da se svi nivoi vlasti uključe, te da se sistemski radi na rješavanju tog problema. A uprkos ne baš tako uspješno okončanom sastanku, baš kao i početak, i kraj je završen uz osmijeh, za koji Čović kaže da:
“Uvijek ima razloga”.
“Makar, kisel što kažu”, dodao je Izetbegović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad