Drugi po veličini grad u BiH kulturološki napreduje preko svojih mogućnosti – od pobjede restorana brze hrane protiv McDonald’sa, do one “kobne” večeri kada su u Banjaluci zajedno nastupili Leni Karvic i Kosheen, piše britanski The Guardian.
Tekst objavljen u rubrici “putovanja” portala TheGuardian.com, počinje audio zapisom iz džamije i crkve.
“Ovo je zvuk molitve sa džamije, pomiješan sa zvukom zvona sa obližnje pravoslavne crkve. Kao i druga mjesta u BiH Banjaluka je bila poznata po svojoj multikulturalnosti, ali su se stvari od 1992. do 1995. godine dramatično promijenile – skoro sve džamije u gradu su uništene. Stvari se sada polako mijenjaju. Obnova Ferhadije, džamije u centru grada iz 16. vijeka, otvara nove mogućnosti za dijalog među kulturama”, navodi Guardian.
U nastavku list navodi kako je regionalno televizijsko takmičenje Adria XFaktor izuzetno popularno, a da je ove sezone među takmičarima i 18-godišnja Milica Lojić iz Banjaluke, “na koju njen grad može da bude ponosan”.
“Banjaluka je grad u kome se život odvija u kafićima. Postoji više od 1.000 kafića i barova u gradu od samo 200.000 stanovnika, a čak i tokom dana teško je pronaći slobodno mjesto”, navodi list.
U nastavku, Guardian kao neke od najzanimljivijih lokalnih umjetnika navodi bend Sopot i umjetnicu Selmu Selman, a piše i o urbanoj legendi kako na jednog muškarca u Banjaluci dolazi sedam žena.
“Iako je to daleko od istine, žene u ovom gradu shvataju takmičenje veoma ozbiljno. Ne postoji standardni stil oblačenja, koji se kreće od visokih štikli do Conversea, od leopadovog krzna do gotskog stila. Ali, opušteni izgled se ne preporučuje ukoliko želite da se pomješate sa šetačima u glavnom gradskom korzou – Gospodskoj ulici”, piše Guardian.
Na pitanje šta Banjaluka nudi bolje od drugih, Guardian odgovara – ćevape!
“Svaki grad je poznat po svom posebnom načinu pravljenja ovog tradicionalnog jela od mljevenog mesa, koje se peče na uglju i služi sa lepinama i lukom. Lokalna brza hrana je velika stvar za cijelu BiH, to je kao neka vrsta umjetnosti. Kada je u Banjaluci 2011. godine otvoren prvi McDonald’s restoran, građani vijerni ćevapima ubrzo su ga istisnuli, pa su čak priredili i oproštajni performans ispred restorana”, navodi list.
List piše i o “anti-kulturnom” pozorištu Alija Sirotanović, a kao naročitu bizarnost iz grada navodi događaj iz 23. jula 2009. godine, kada su u Banjaluci isto veče nastupile dva velika muzička imena.
“Mladi ljudi su tada morali da donesu tešku odluku – da li da idu na koncert Lenny Kravitza ili Kosheen. Urbana legenda kaže da ukoliko ste tada bili dovoljno brzi, mogli ste da dođete na početak jednog i na kraj drugog koncerta, i da tako prisustvujete na oba dešavanja”, navodi Guardian.
Na kraju teksta o Banjaluci, koji je za britanski list napisala banjalučanka Slađana Perković, pohvaljen je mural koji su u novembru prošle godine na jednoj zgradi u naselju Borik zajedno kreirali hrvatski i srpski grafiti umjetnici Lonac i Aztrec.