Sreća pa nije novinar jedna je od brojnih reakcija na istup Sanje Vulić. Reakcije čitajte na našem portalu. Lokalni izbori u BiH će se održati 04. oktobra, ukoliko se usvoji budžet BiH ili donese posebna odluka o finansiranju izbora na sjednici Vijeća ministara BiH na sutrašnjoj sjednici. U protivnom, izbori će se prolongirati. Sudeći prema reakcijama predsjednika SNSD-a i HDZa BiH, odlaganje izbora je izvjesno, jer neće podržati posewbno finansiranju, s obzirom da smatraju kako je sadašnje rukovodstvo CIK-a izabrano ilegalno.
Članovi Centralne izborne komisije šalju posljednju poruku Savjetu ministara. Obezbjedite devet miliona KM ili izbori neće moći da se organizuju. S obzirom da u petak ističe Zakonski rok da se krene u pripremu izbora, vremena je sve manje. Iz CIK-a kažu tražili su i sastanke sa onima koji treba da im obezbjede novac.
“Važno je istaći da smo u svakom od tih zahtjeva insistirali i molili za održavanje sastanka, kako bi bar usmeno iznijeli sve probleme sa kojima se suočavamo i kako bi sa druge strane dobili nužno razumjevanje svih tih problema i garanciju da će biti obezbjeđena međuinstitucionalna podrška i da će sredstva za sprovođenje izbora biti obezbjeđena”, rekla je Vanja Bjelica Prutina, predsjednica Centralne Izborne komisije.
Iz CIK-a kažu da su se od januara obraćali Savjetu ministara, ministarstvu finansija, parlamentima, kako bi se osigurala sredstva za izbore. Devet miliona KM da bi se oni održali izgledaju nedostatni. Moraju se osigurati iz budžeta države i lokalnih zajednica. Ali nema usvojenog budžeta, ali ni posebne odluke o finansiranju.
“Preko četiri miliona koja će ova država, odnosno njene općine, osnovne izborne jedinice na lokalnim izborima potrošiti za naknadu biračkim odborima i za materijalne troškove za te ljude. Mali dio tih sredstava ide OIK-u i njihovoj edukaciji, sve ostalo su naknada za biračke. Mi taj novac ne možemo preusmjeravati za pripremne aktivnosti”, poručila je Irena Hadžiabdić, članica CIK-a BiH.
Rok teče, za sprovođenje izbornih radnji potrebno je oko 170 dana, samo za tendersku proceduru, izbor firme koja će štampati listiće i potpisivanje ugovora, treba 65 dana. Ako sutra Savjet ministara ne donese posebnu odluku, izbora neće biti. Kako reaguju predsjednici HDZ-a BiH i SNSD to je izvjesno. Za njih su članovi CIK-a nelegalni. Izbori mogu, ali sa drugim osobama u CIK-u.
“Dok je ovakve Centralne izborne komisije neće biti sredstava za izbore, niti će biti usvojen budžet u kojem će biti stavka za izbore u BiH. Ako hoće neko stavku, neka je kreira”, rekao je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH (SNSD).
“Za mene je nedopustivo da institucija kakvo je Središnje izborno povjerenstvo može u Parlamentu ili u Zastupničkom domu Parlamenta, doživjeti put kakva je doživjela ovaj put. Bez natječaja koji je zakonom predviđen. Što je najgore već uspostavljeno Povjerenstvo koje se trebalo baviti tim poslom, raspisan natječaj za popunu, a onda neko poprijeko kaže smjenjujem te, dovodim te”, izjavio je Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda PS BiH (HDZ).
Na ove tvrdnje stiže reakcija Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH:
“Dodikove i Čovićeve prijetnje suspendiranjem demokratije, odnosno prijetnje neodržavanjem izbora samo zbog toga što SNSD i HDZ ne mogu upravljati izbornim procesom, predstavljaju udar na institucije države. Poruka da će izbora biti tek ukoliko o njihovim rezultatima budu odlučivali samo njih dvojica, drska je i bezobrazna.”
Iz opozicije poručuju da stranke koje čine većinu na državnom nivou treba da snose odgovornost, ukoliko se izbori prolongiraju.
“Iz CIK-a su tražili i da se sredstva izdvoje iz budžetskih rezervi BiH, ali su ona nedostatna za sprovođenje izbornih radnji. Sve što su im iz ministarstva finansija BiH ponudili je 868 hiljada KM iz tog finansijskog izvora”, kazao je Damir Arnaut iz Naše stranke.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad