Halilbegović: Situacija u BiH neće biti dobra, vlasti nisu uradile ništa

Vijesti 25. jun 202013:40 > 13:47
N1

Ekonomski stručnjak profesor Sanel Halilbegović rekao je kako su bh. vlasti reagovale presporo, preslabo i neodlučno u borbi s posljedicama korone virusa na ekonomiju. Govoreći za N1, kazao je kako bh. vlasti "opipavaju puls naše ekonomije", ali da se boji kako će na kraju, zbog neodlučnosti, opipavati "puls mrtvaca".

“Mislim da ćemo pune posljedice smanjenja konstrukcie ekonomije osjetiti u četvrtom kvartalu ove ili čak prvom kvartalu iduće godine. Daj Bože da ostane na ovim pogoršanim prognozama koje je MMF objavio, mislim da će situacija biti čak i gora. Bosna i Hercegovina, mi smo toliko nebitna i šićušna ekonomija na svjetskom nivou mi ćemo voziti kroz ovu oluju kako nam drugi kažu. Mi nismo nikakav player u svjetskoj ekonomiji. Možemo biti kao papirni brodić u okeanu, da se krećemo kako svjetski ekonomski trendovi i prognoze nalažu. Ne vidim da će situacija u BiH biti dobra, ako se pogorša u svijetu pogoršat će se i kod nas”, rekao je Halilbegović.

Kazao je kako su vlast u BiH zakasnile s reakcijom, odnosno da je njihova reakcija bila preslaba, prespora i neodlučna.

“To su tri stvari koje moraju da budu prisutne u bilo kakvom paketu mjera, a mi ni jednu od tih stavki nismo uspjeli vidjeti. Imam osjećaj, kao finansijski stručnjak, da naša vlada opipava puls naše ekonomije, bojim se da će na kraju opipavati puls mrtvaca. Ti mali biznisi ne mogu da prežive dugo bez novca i pomoći. Bez vrlo jake i odlučne i brze reakcije države bojim se da na kraju neće ostati ništa”, rekao je Halilbegović.

Pita se da li je poenta ovakve “reakcije vlasti da se sistem iščisti”, istaknuvši kako “nije siguran da bi država BiH trebala biti dovoljno hrabra da na nama to eksperimentiše”. 

“Bojim se da će ovo donijeti bure ulja na vatru u smislu odlaska mladih, povećanja broja nezaposlenih itd. S postojećim novcem se može spasiti biznis i radna mjesta, ali ljudi koji odlučuju o tome ne shavataju osnovne stvari ekonomije i koliki je veliki efekat, ne samo za biznise i običnog čovjeka gubitak jednog radnog mjesta, nego efekti su strašni i po državu i penzioni sistem i sviju u tom jednom lancu našeg slabašnog ekonomskog sistema”, kazao je Halilbegović.

Poručio je da još nije kasno, ali da se mora reagovati brzo, novac plasirati i dati ljudima da njihovi biznis prežive kako ekonomija ne bi bila potpuno uništena.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad