Ističe rok od 15 dana: Šta će biti sa više od 1.000 migranata u USK

Vijesti 06. sep 202017:03 > 19:04
N1

Teče rok za realizaciju najavljenih aktivnosti na jačanju kapaciteta kampa Lipa, odnosno zatvaranju Bire i Mirala u Bihaću i Velikoj Kladuši. Nadležni su odlučni u provođenju donesenih mjera, ali još uvijek bez konkretnih detalja kada je u pitanju izmještanje migranata.

Otkucava rok od 15 dana i najave premijera Unsko-sanskog kantona. Zatvorićemo Biru i Miral, izmjestiti oko hiljadu migranata – jasno je saopšteno. Aktivnosti su počele, ali realizacija operativnog plana za sada protiče bez detalja za javnost.

Nema novog prijema, postoji samo ‘game’. Moramo dovesti Lipu u priliku da može primiti Biru i druge centre. Sada govorimo o broju od oko hiljadu migranata jer ih je 400 u Biri, a 600 u Miralu. Govorim o hiljadu migranata, a za nekoliko dana će se desiti prirodni odliv ‘gamea’ i tada ćemo tačno znati koja će to brojka biti izmještena i gdje”, kazao je Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona 2. septembra 2020.

Imamo ozbiljan bezbjednosni problem, bivši ministar iznosio je nerealne planove, novi sagledava situaciju, dok SNSD i HDZ koče prijem neophodnih policajaca u Graničnu policiju BiH – oštar je u kritikama nekadašnji ministar bezbjednosti.

Četiri godine sam prilikom utvrđivanja svakog budžeta molio – dajte dodatna sredstva da zaposlimo određen broj graničnih policajaca da zaposlimo, da ojačamo istočnu granicu. Nikada ne možete dobiti podršku pojedinih političkih partija da se taj plan realizuje”, rekao je Dragan Mektić, poslanik SDS-a u Parlamentu BiH.

Kritike stižu i na račun Evropske unije, odnosno utroška sredstava za upravljanje migracijama. Vijest o uplaćenih 70 miliona evra od 2018. godine iznenadila je mnoge na domaćoj sceni koji pozivaju na veću transparentnost.

Nije rješenje migrantske krize da se grade određeni prostori za smještaj migranata i troše novci koji po mišljenju predstavnika HDZ-a nisu adekvatno i transparentno prezetirani. Mi smo i u prošlom sazivu Vijeća ministara tražili, a tražimo i u ovom sazivu da Evropska komisija ili bilo koji donator izvan BiH, ukoliko je spreman donirati i pomoći kada je u pitanju migrantska kriza, da se to mora raditi transparentno preko jedinstvenog računa. Sve drugo može izazvati određene sumnje”, istakla je Marina Pendeš, delegat u Domu naroda PS BiH (HDZ).

Iz IOM-a za N1 su naveli da su od septembra 2018. dobili 50 miliona evra samo iz IPA sredstva, a da je do jula ove godine potrošeno 35 miliona za razne potrebe, no bez navođenja specifikacija. Saopštili su da troše sredstva i od drugih donatora o čemu mjesečno izvještavaju EU i Ministarstvo bezbjednosti. Iz Delegacije EU u BiH za N1 kažu – sve je podložno redovnoj reviziji:

Većina sredstava Evropske unije, koja su od početka 2018. godine usmjerena za rješavanje izazova vezanih za migracije u BiH realizuju se preko IOM-a i provedbenih partnera ove organizacije, uključujući UN agencije koje angažuju nevladine organizacije i lokalno osoblje na provedbi ovih aktivnosti. Evropska unija ima direktan uvid u upravljanje svim sredstvima koja dodjeljuje glavnim partnerima za provedbu projekata, u ovom slučaju IOM-u. Redovne revizije i evaluacije utroška sredstava EU vrše se u skladu sa procedurama EU, a kako bi se osiguralo da se sredstva troše na transparentan način“.

Povećanje broja policajaca u Graničnoj policiji Bosne i Hercegovine i bolja kontrola istočne granice – rečenica je koju nadležni, barem deklarativno, ponavljaju već godinama, ali bez postizanja političke saglasnosti i konkretnih aktivnosti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad