Izmjene Izbornog zakona
Čovićev prijedlog nije nemoguće podržati, ali da li je i fer?

BiH je dugo u stanju političkog kolapsa, a izmjene Izbornog zakona su, uz sve ostalo, i dalje kamen spoticanja. Bez izmjena Izbornog zakona po mjeri prvog čovjeka HDZ-a BiH nema ni nove vladajuće većine, kaže on. Dok se politička trgovina i uslovljavanja nastavljaju, domaće NVO organizacije ocjenjuju da volje za suštinsko unapređenje integriteta izbornog procesa nema. Sve je podređeno vlastitim ili stranačkim interesima.
Zakazati dvije vanredne sjednice oba doma državnog Parlamenta ove sedmice i usvojiti Izborni zakon, zakon o VSTS-u i Sudu BiH plan je prvog čovjeka HDZ-a BiH, jer je, ponavlja, reforma Izbornog zakona ključna za osiguranje legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda u državnim institucijama. Šef bh. diplomatije, u međuvremenu, poručuje da podršku prijedlogu po mjeri HDZ-a, neće dati jer je neustavan, ali i sebičan.
"Ja sam rekao – prihvatamo ponudu, ako taj zakon može riješiti i naš problem implementacije međunarodnih presuda. Ako HDZ ima rješenje kako može bez Ustava, odmah sutra glasam. Dakle, da se izbrišu etnički prefiksi...”, ističe Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
Čovićev prijedlog nije nemoguće podržati, ali da li je i fer?
“Tražiti od opozicije podršku za evropske zakone, a s druge istovremeno držati u vlasti one koji ne žele da izglasaju te izborne zakone. Mi takvu praksu vidimo već duži period", smatra Nenad Vuković, delegat u Domu naroda BiH (PDP).
A kako je sadržaj onoga što je potpisano u Platformi identično, u dijelu Izbornog zakona, identično onome u prethodnom sporazumu, što je podržao i HDZ BiH, pojedini tvrde da je sve samo kupovina vremena Čovića koji ne žele da se odrekne SNSD-a kao partnera. Svoju inicijativu za izmjene parlamentu uskoro bi trebalo da pošalje i CIK BiH. U međuvremenu, suštinsko unapređenje integriteta izbornog procesa i dalje je na čekanju.
“Mi smo vidjeli prijedloge CIK i teško se ne složiti s tim. Oni su radili analizu i na osnovu pilot projekta koji je bio s novim tehnologijama i zaista su bili pozitivni rezultati njihovog korištenja i zaista ih trebamo imati na svakom mjestu. Vidjećemo, za sada nismo vidjeli volju kod ključnih donosioca odluka da se unaprijedi integritet izbornog procesa", smatra Srđan Traljić, Transparency International BiH.
Pa samim tim, ne vidimo je ni na iskorjenjivanju korupcije. Tri domaće nevladine organizacije - Transparency international BiH, BIRN BiH i Zašto ne, pokrenuli su jedinstveni portal koji građanima nudi provjerene informacije o političarima, strankama, trošenju javnih sredstava, ispunjenosti obećanja i angažmanu u toj borbi.
“Mi smo mapirali 31 antikorupcijsku mjeru. S tim da Federalni dom naroda nije ušao u ovo istraživanje, zato što njihov program rada nije bio javno dostupan. 18 mjera je ocijenjeno kao ispunjeno, djelimično ispunjeno, ili ispunjeno manjim dijelom, a neke od njih odnosile su se na donošenje Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, dok je 13 mjera ocjenjeno kao neispunjeno”, poručuje Lamija Haračić, 'Zašto NE'.
Birn BiH je od svih vlada i ministarstava u BiH tražio planove za provođenje aktivnosti na suzbijanju korupcije. Međutim, koliko njih je odgovorilo i na koji način? Šta se i da li se, uopšte, u konačnici rješavalo?
"90% ministarstava iz Savjeta ministara, odnosno Vlade FBiH, RS i Brčko distrikta je odgovorilo na zahtjeve i dostavilo planove integriteta rada. Više od pola tih ministarstava objavljuje te planove na svojim stranicama, ali ne objavljuju i plan realizacije", pojašnjava Azra Husarić-Omerović, novinarka BIRN BiH.
Zato su istraživačke stranice naših NVO šarolike i prikazuju, između ostalog, ko koristi javne fondove za vlastitu promociju? Ko je najviše trošio novca u prošlogodišnjoj izbornoj kampanji, a prijavio čak milion manje? Ili, možda i najzanimljivije, ko je najviše, a ko najmanje govorio istinu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare