
Globalna tržišta dionica nastavila su pad uslijed zabrinutosti da bi široko rasprostranjeni trgovinski rat mogao usporiti američki ekonomski rast i dovesti do recesije, iako Bijela kuća negira da su trgovinske politike predsjednika Donalda Trumpa uzrok dugotrajnih problema.
Američki indeksi zabilježili su značajne gubitke u ponedjeljak – S&P 500 pao je za 2,7%, Dow Jones izgubio 2%, dok je tehnološki Nasdaq oslabio za 4%. Investitori su masovno prodavali dionice najvećih tehnoloških kompanija, poznatih kao „veličanstvena sedmorka“ – Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta, Nvidia i Tesla. Dionice Tesle su zabilježile najgori dan od septembra 2020., s padom od 15%.
Azijska tržišta su u utorak pratila trend s Wall Streeta, pri čemu su japanski Nikkei i tajvanski berzanski indeksi pali za oko 3%, dostigavši najniži nivo od septembra. Širi indeks azijsko-pacifičkih dionica, izvan Japana, oslabio je za više od 1%. Čak su i kineske dionice, koje su ove godine bilježile rast, bile pogođene negativnim raspoloženjem – plavi čipovi pali su za oko 1%, dok je Hang Seng indeks u Hong Kongu izgubio 1,5%.
Europska tržišta takođe su se pripremala za slabiji početak trgovanja – njemački DAX futures pao je za 0,8%, dok su Eurostoxx futures oslabili za 0,9%, što sugeriše da bi se rasprodaja mogla nastaviti.
Pad je uslijedio nakon što je Donald Trump u nedjelju izbjegao konkretan odgovor na pitanje da li očekuje recesiju, rekavši: „Postoji period tranzicije, jer ono što radimo je veoma veliko… Treba malo vremena, ali mislim da će biti odlično za nas“.
Šef Nacionalnog ekonomskog vijeća Kevin Hassett izjavio je u ponedjeljak za CNBC da će sva neizvjesnost u vezi s Trumpovim trgovinskim politikama biti razriješena do početka aprila te da su one već počele stvarati radna mjesta u SAD-u.
„Ovo već ima željeni efekat vraćanja proizvodnje u SAD“, rekao je Hassett, pozivajući se na podatke o zapošljavanju koji pokazuju rast od 10.000 radnih mjesta u proizvodnom sektoru u februaru.
On je insistirao da postoji mnogo razloga za optimizam, naglašavajući da administracija Donalda Trumpa i dalje teži „najvećem smanjenju poreza u historiji, masovnoj deregulaciji i procvatu produktivnosti uz pomoć vještačke inteligencije“.
Ipak, dok su američka tržišta trpila gubitke, Trumpova administracija nastojala je umanjiti zabrinutost javnosti i nastaviti s promocijom svojih trgovinskih politika.
Trump je od početka mandata uveo carine na trgovinu s tri najveća američka trgovinska partnera. Carine na kinesku robu podignute su prvo na 10%, a sada na 20%. Iako je privremeno odustao od uvođenja 25% carina na robu iz Meksika i Kanade, i dalje prijeti da će ih uvesti sljedećeg mjeseca.
Atlanta Federal Reserve objavila je procjene koje sugeriraju da bi američka ekonomija mogla zabilježiti kontrakciju u prvom kvartalu godine, pri čemu je glavni faktor negativni uticaj trgovinskog bilansa.
Trump, međutim, odbacuje tvrdnje da njegove trgovinske politike izazivaju nesigurnost na tržištima.
Trgovinski sekretar Howard Lutnick izjavio je za NBC da „neće biti recesije u Americi“ i uporedio skeptične poglede na Trumpove trgovinske politike s nevjericom koju je ranije izazivala njegova pobjeda na izborima.
„U naredne dvije godine vidjet ćete najveći ekonomski rast koji dolazi iz Amerike“, poručio je Lutnick, prenosi Guardian.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!