Oglas

Pekare danas digle cijene hljeba: Mi smo ga napravili za 38 feninga (VIDEO)

author
N1 BiH
11. feb. 2025. 09:48
hljeb1
N1 | N1

Najavljeno novo poskupljenje hljeba za 10 do 15 posto. Od jutros, kako je naša ekipa zabilježila, u pojedinim pekarama u Sarajevu, cijena hljeba je već veća. Za pekare "poskupljenje nije ništa strašno", za običnog građanina,  još jedan udar na džep. Mi smo jutros u Novom danu odlučili napraviti hljeb i sračunati koliko nas košta u vlastitoj izradi. Nermin Hodžić je na Kuharskoj akademiji pripremio jedan klasični hljeb.

Oglas

Vrlo je jednostavno. Idu četiri osnovna sastojka - brašno, kvasac, sol i voda.

Prvo izmiješamo suhe sastojke, stavljamo u mješalicu i dodajemo vodu. Bitno je napomenuti da je hidratacija 60 posto, što znači na kilogram brašna stavljamo 600 ml vode, 2 posto germe i dva posto soli, što ukupno čini masu. Ako stavimo 1 kg brašna, imat ćemo masu od kilogram i 604 grama. Masa prilikom pečenja malo okalira i od kg brašna imamo kilogram i 600 hljeba.

Što se tiče peciva, proces je jednostavan. Postoje razne tehnike hljeba, mi danas pripremamo ovu najjednostavniju. Tijesto je potrebno umijesiti dok se svi sastojci ne sjedine.

Da potkuhamo hljeb treba nam 5 do 10 minuta. Fragmentacija je dva sata, a pečemo oko 20 do 30 minuta.

Detaljnije kako se pravi hljeb pogledajte u video prilogu ispod:


Ovaj hljeb koji smo napravili koštao je, izračunali smo, 38 feninga. To je hljeb za koji koristimo omjer 300 grama brašna. Od jednog kilograma brašna možemo napraviti četiri takva hljeba!

"Cijene su nerealne s obzirom na sami utrošak. Veće pekare imaju mehaničku proizvodnju hljeba, mašine same oblikuju hljeb. Međutim, dolaskom kapitalizma u našu zemlju, sve se to razvodnilo na manje pekare. U nekim veletrgovinama, razumijem da hljeb može koštati skuplje, dok se uračuna transport i marža, dok se proda, ali mi nije jasno da u samoj pekari nije hljeb jeftiniji", kaže kuhar koji ima iskustva više od 30 godina.

Oglas

1739263711-hljeb.JPG
N1 | N1



Kako smo već spomenuli, jutros smo u sarajevskim pekarama zabilježili povećanje cijena pekarskih proizvoda. U prosjeku, peciva su poskupila za pola KM. Klasični hljeb koji je koštao 1,50 KM sada je 2 KM. Preživjeti dan s visokim cijenama namirnica, postao je pravi izazov.






╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje









╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje







╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje





╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje



╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama