Nakon tri godine, ponovo sjednica Savjeta EU i BiH o stabilizaciji i pridruživanju. Delegacija BiH na čelu sa predsjedavajućim Savjeta ministara Zoranom Tegeltijom ističu kako je pandemija otežala saradnju sa EU i nastojanjima da se popravi život u BiH. Iz EU i ovoga puta jasni, ispunite zadate reforme i nemojte se žaliti. Tegeltija kaže, radilo se.
Desilo se mnogo uspješnih, ali i manje uspješnih stvari, kaže predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija. Iako su pokazatelji drugačiji, Tegeltija kaže kako je prošla godina bila uspješna. Ove će se nastaviti da BiH napravi dovljno kredibilnih mjera, kako bi BiH dobila kandidatski status.
“Mi smatramo da smo uradili dovoljan broj mjera, da nismo najbolji učenik u tom procesu pridruživanja EU, ali je sasvim sigurno da smo uradili onoliko mjera, za koje je moguće okvalifikovati kao uspješan proces i BiH dodjeliti kandidatski status”, rekao je Tegeltija.
Tegeltija: Dugo se govori o broju kredibilnih mjera
A Evropsku uniju interesuje samo ispunjavanje 14 prioriteta. Samo ako se ubrzaju reformski procesi, BiH može sa rezultatima da se uputi u Briselu i zatraži kandidatski status. Bez toga, san o Evropskoj uniji neće biti pretočen u javu.
“Postoji određeni dobar trenutak i preduzeti su neki koraci od prošle godine, posebno održavanje izbora u gradu Mostaru koji su pokazali da BiH može da ostvari napredak u vrlo teškim reformama kad za to postoji politička volja”, izjavio je Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost.
EU ima plan za Zapadni Balkan, kaže Borrell. Tegeltija poručuje da je EU bila oštra u postavljanju uslova.
“Od dubine Ustavnih reformi koji se traži za dobijanje kandidatskog statusa, pa do vladavine prava koji se u većini zemalja koji su sada sa nama u procesu pridruživanja vezano je za otvaranje pojedinih poglavlja. Dugo se govori o broju kredibilnih mjera za dobijanja kandidatskog statusa”, rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
EU jasna
“BiH ima iste, potpuno iste uslove za članstvo, odnosno da dođe do statusa kandidatkinje, kao i svi drugi. Mi ne tražimo od BiH ništa više od onoga što se ranije tražilo za kandidatski proces drugih zemalja”, dodao je Borrell.
Reforme iz 14 prioriteta nisu sprovedene, iako Tegeltija tvrdi kako su u Parlamentu u proceduri dva zakona, koji puževima koracima idu od jednog do drugog doma. Zakon o sukobu interesa je jedan od prioriteta. Nakon mišljenja Venecijanske komisije, Zakon koji su predložili iz opozicije ne bi trebao da sada predstavlja problem i potrebno je da se usvoji
“Nakon što je ovaj Zakon Vijeću ministara doživio fijasko prije nego što je ušao u Parlament, u proceduru stavio Zakon koji je Predstavnički dom već usvojio, uvažavajui amandmane SNSD-a i HDZ-a koji su naravno bili pprihvatljivi i u skladu sa evropskim kriterijima”, komentar je Saše Magazinovića iz SDP-a.
“Ne trebaju političari sjediti u Komisiji koja odlučuje o sukobu interesa. To trebaju biti stručni ljudi koji zadnjih deset godina nemaju ništa sa političkim strankama najmanje. Zakon je modeliran isto kao i u Republici Hrvatskoj”, mišljenje je Damira Arnauta iz Naše stranke.
EU je jasna, potrebno je mijenjati i politiku i stav prema prošlosti. Revizija istorije, negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca nemaju mjesta u Evropi i neće biti tolerisani. Takvu BiH EU ne želi u svom sastavu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!