U petak u 11 časova na UKC RS biće vakcinisano prvih 30 zdravstvenih radnika, rekao je novinarima u Banjaluci Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.
Vakcinisaće ih radnici Instituta, dodao je Zeljković.
Masovna vakcinacija trebalo bi da počne u narednom periodu, a očekuje se da 200.000 doza, za 100 000 ljudi, stigne između 15. i 28. februara.
Mnogi pitaju kojim kanalima Republika Srpska nabavlja vakcine, te da li su ispoštovani svi zakonski propisi. Iz entitetskog Ministarstva zdravlja odgovaraju za N1:
“Kada je u pitanju nabavka vakcina za potrebe stanovništva u Republici Srpskoj, po ponudi ovlaštenog veleprometnika, pokrenute su aktivnosti na dopremanju vakcine iz Rusije ka Republici Srpskoj, te je završen postupak uvoza prve manje isporuke vakcine „Sputnjik V“, od 2.000 doza, što je dovoljno za potpunu vakcinaciju 1.000 osoba. U ovom trenutku iskazane su potrebe za potpunu vakcinaciju 200.000 osoba. Prema trenutno raspoloživim informacijama, očekuje se da polovina od toga bude isporučena polovinom februara, a druga polovina u martu mjesecu. Iskazane količine su na osnovu raspoloživosti vakcina na tržištu i stručnih procjena na osnovu potreba imunizacije stanovništva, u prvom redu prioritetnih populacionih grupa, a u obzir su uzete i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije.
Veleprometnik koji je bio zainteresovan za promet vakcinama iz Rusije, dostavio je pismo interesa Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a nakon čega je veleprometnik potpisao ugovor sa proizvođačem vakcine i pripremljena je informativna ponuda za vakcinu. Informativna ponuda je dostavljena Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, a Institut je na osnovu te informativne ponude pripremio pregovarački postupak, a sve u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima.
Vlada Republike Srpske je prethodno donijela zaključak kojim je, između ostalog, zadužila Institut za javno zdravstvo Republike Srpske da u cilju povećanja obuhvata stanovništva Republike Srpske vakcinacijom protiv SARS-CoV-2, obezbijedi dodatne količine odobrenih vakcina za vakcinaciju 200.000 ljudi. Institut za javno zdravstvo Republike Srpske je ovim Zaključkom zadužen i da, u skladu sa zakonom, zaključi ugovor o nabavci sa identifikovanim pravnim subjektom i u saradnji sa istim obavi sve neophodne administrativno-pravne poslove iz svoje nadležnosti.
Takođe, Republički štab za vanredne situacije je donio Zaključak o obezbjeđivanju finansijskih sredstava za nabavku vakcina, vakcinalnog materijala, opreme i ostalih komponenti za provođenje procesa vakcinacije protiv COVID-19 u Republici Srpskoj. U ovom zaključku navedeno je da će finansijska sredstva u procijenjenom iznosu od oko 15.617.516 KM sa uključenim PDV-om, za nabavku vakcina, vakcinalnog materijala, opreme i ostalih komponenti za sprovođenje procesa vakcinacije protiv COVID 19 u Republici Srpskoj obezbijedi iz sredstava Kompenzacionog fonda Republike Srpske.
Kada je u pitanju sama procedura uvoza vakcina, kao što smo ranije objasnili, u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima („Službeni glasnik BiH“ 58/08), ovlašteni veleprometnik podnosi zahtjev za interventni uvoz Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, nakon čijeg odobrenja se serija šalje na kontrolu u Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BiH. Prema navedenom, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je izdalo Rješenje kojim je odobren uvoz lijeka Sputnjik V, 2.000 doza, a za šta je zahtjev za uvoz podnio veleprometnik lijekova Krajinagroup d.o.o. Banjaluka. Radi se o hitnom uvozu lijeka koji nema dozvolu za stavljanje u promet u BiH, a neophodan je za zaštitu zdravlja stanovništva na prijedlog zdravstvene ustanove, odnosno u skladu sa ugovorom zaključenim između JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i veleprometnika lijekova Krajinagroup d.o.o.
Prva količina vakcina Sputnjik V dovoljna za potpunu imunizaciju 1.000 osoba je namijenjena zdravstvenim radnicima koji liječe oboljele od COVID 19 i samim tim su u najvećem riziku od infekcije virusom korona”.
Podsjećamo, Institut za javno zdravstvo Republike Srpske izradio je Plan vakcinacije po kojem su priorotetne grupe za vakcinaciju osim zdravstvenih radnika, korisnici i zaposleni u domovima za smještaj starijih osoba, osobe starije od 65 godina i osobe sa hroničnim oboljenjima. U narednim fazama biće obuhvaćene i druge kategorije stanovništva koje su pod povećanim rizikom od infekcije virusom korona (prosvjetni radnici, vaspitači u predškolskim ustanovama, policija, civilna zaštita, vatrogasci, inspektori, javni prevoz itd.), a u skladu sa dolaskom novih količina vakcina.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!