Nasilje nad ženama u porastu: Žrtvama se ne vjeruje

Vijesti 12. okt 202319:52 0 komentara

Edina, Nizama, Alma, Irma, Sumejja, Snežana, Miralema i još ko zna koliko njih bile su žrtve nasilja, koje je okončano femicidom, koji nema mjesta u Krivičnim zakonima u BiH. Ko zna koliko još njih trpi nasilje iza zatvorenih vrata porodičnog doma, ne vjerujući institucijama.

Gorica Ivić, iz Fondacije Udružene žene Banja Luka kaže da žene žrtve nasilja, uglavnom, nemaju osjećaj da sistem stoji iza njih:

“Ono što jeste problematično da kada se odluče da uđu u sistem prijave, pomoći i podrške, nekad nemaju povratnu informaciju šta je to šta se dešava sa njihovim predmetom, nemaju osjećaj multisektorskog pristupa da su sve institucije uključene i da su one u fokusu. Mi smo sistem koji nije toliko naučio da se bavi žrtvama, da se bavi zaštitom i podrškom nego procesuiranjem, tako da postoji još niz koraka koji trebamo preduzeti kako bi žrtve zaista bile ohrabrene da ostaju u sistemu podrške da ne odustaju i najvažnije da se žrtvama vjeruje. Ako imamo situaciju da propitujemo i dovodimo u pitanje to što žrtva govori, onda ona stiče utisak da se njoj ne vjeruje, da se ona krivi za nasilje i dolazimo do toga da ona odustaje od sistema i i dalje ostaje žrtva nasilja. Jedna je previše žrtva koja će odustati od sistema i koja će ostati žrtva do kraja života, a neće dobiti pomoć i podršku, zato što nasilje izaziva značajne traume koje se nose sa sobom cijeli život”, navodi Ivić.

“Dobra supruga sluša muža”

Da su patrijarhalne norme i dalje prisutne pokazuje istraživanje iz 2019. godine. Čak 59% žena vjeruje da su njihove prijateljice mišljenja ‘da dobra supruga, treba da sluša muža, čak i ako se ne slaže sa njim’. Pa iako je cijeli region potresao femicid počinjen u Gradačcu, sve je manje podrške na protestima protiv nasilja nad ženama.

Uporedo, za policiju sve više posla. U policijskoj upravi Banjaluke povećan je broj prijava za nasilje u porodici za 65% u odnosu na prethodnu godinu. Slična situacija i u drugim gradovima Republike Srpske.

“Ja imam podatke od prvog polugodišta ove godine, prešli smo hiljadu, samo ću toliko reći. Poražavajući su podaci. Zato smo podigli sve alarme, upalili sva moguća svjetla, alarmirali i javnost i nevladin sektor, i mi kao ministarstvo moramo preduzeti neke određene mjere, pooštriti”, navodi ministrica porodice, omladine i sporta Republike Srpske, Selma Čabrić.

“Ne možemo sa sigurnošću tvrditi koji su razlozi ovog povećanja, da li je došlo do povećanja nasilja ili do preciznijeg evidentiranja, zato što je sad zakonska obaveza je da se svaki slučaj prijave mora uzeti ozbiljno, mora evidentirati, i da policija u konkretnom slučaju mora proslijediti ovu informaciju drugim subjektima zaštite, u prvom redu Centru za socijalni rad i Tužilaštvu”, dodaje Ivić.

U tom duhu, iz Gender centra Vlade FBiH ističu da konačno moramo javno govoriti o propustima, te pozvati na odgovornost one koji su napravili propuste.

“Mi moramo kažnjavati, sankcionisati one stručnjake koji su napravili propuste, koji nisu radili u skladu sa zakonom, u skladu sa svojim nadležnostima, i na taj način poslati poruku svim onima koji ne rade savjesno da bi taj odnos prema ovom problemu bio ozbiljniji, savjesniji i da bi zakonska rješenja bila adekvatno primjenjena i kako bi žrtve nasilja u BiH bile adekvatnije zaštićene”, rekla je Fatima Bećirović iz Gender centra Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.

U tom lancu zaštite žene žrtve nasilja važna karika su lokalne zajednice i njihova uloga u borbi protiv nasilja.

”Jer je prva općina, odnosno grad mjesto gdje se građani obraćaju, ne samo zbog ove, nego kako sam rekla ranije, zbog mnogobrojnih drugih tema.” ističe Vesna Travljanin, direktorica Saveza općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine.

Iz Republičkog Saveza opština i gradova, Vladana Popović – Đorđić, ističe da je ključno ekonomsko osnaživanje žena žrtava nasilja:

”Ono na šta bismo mi skrenuli pažnju je osnaživanje žena, znači onog trena kada se žena odluči da ode od nasilnika, vrlo je bitno zaštititi ženu, obezbijediti je, ponuditi joj zaposlenje, osigurati je, kako ona ne bi bila primorana da se nasilniku vrati.”

Jer, samo jedna da odustane od prijave i vrati se, previše je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!